içinde

Hoskinson: “Wall Street’i İçeri Almanın Bedeli”

Twitter yayınında, Cardano kurucusu Hoskinson, hiperenflasyonun ve para basmanın sonucu olarak “distopik bir gelecek” konusunda uyarılarda bulundu.

Hoskinson, küresel ekonomiyi bir “tren kazası” olarak nitelendirirken, kripto paraların bozulan güveni geri kazanmaya yardımcı olabileceğine inanıyor.

Kurumsal – Bireysel Yatırımcı Farkı

On yıldan fazla bir süredir kripto sektöründe olduğunu ve her şeyi iki kez gördüğünü belirten Hoskinson, “Hiçbir şey köklü bir amaç veya ilke uğruna çalışanları korkutmuyor. Buna ek olarak, olumsuz olaylar ister bir stablecoin’in çöküşü, ister bir projeden çıkış dolandırıcılığı olsun, bunun kriptonun sonu olduğu anlamına gelmez. Yeni insanlar, bir stablecoin çöküşü, Bitconnect’in çöküşü veya bu tür şeyler gibi bir şey olduğu anda kriptonun sonun geldiğini düşünüyor.” yorumunda bulundu. 

Hoskinson kripto kripto kullanan kurumsal ve bireysel yatırımcılar arasındaki ayrıma da ışık tuttu. Cardano’nun kurucusuna göre, kriptodaki kurumsal para genellikle kutlansa da, dijital varlıklarda ‘Wall Street türlerine’ sahip olmanın bir bedeli var. Yani, zaman onlar için kötüye gittiğinde kripto paralar satılacak başka bir varlıktır. Hoskinson’a göre;

“Kurumlar kripto paralarını boşaltıyor. Çoğu bu varlıklara yüksek getirili ancak yüksek riskli bir varlık olarak görüyor. Bu durum, Wall Street tiplerini içeri davet etmenin tehlikesiydi. Piyasalar istedikleri yöne gitmediğinde burayı terk ediyorlar. Durgunluk zamanlarında portföylerini yeniden tahsis ediyor. Bu durum kurumlar ve bireysel yatırımcılar arasında bir eşitsizlik yaratıyor. Bireysel yatırımcılar, bozuk bir sistemden çıkmak istedikleri için beklemeyi tercih ediyor. Ama aynı zamanda bu konudaki kanaatlerinden dolayı da acı çekiyor.”

Dünya Ekonomisi Sağlıklı Değil

Hoskinson’a göre dünya ekonomisi sağlıklı değil. Bu konudaki düşünceleri ise “Bankacılar ve girişim sermayeleri finansal stratejileri ve enflasyon nedeniyle kaderlerini çoktan seçtiler. Çökecek küresel bir ekonomide sandalye kapmaca oynuyorlar. Bu durum sürdürülemez.” yorumunda bulundu.

Buna alternatif olarak kripto paraları, ekonomik çözümün bir parçası olarak gören Hoskinson, piyasanın en iyisi olmayabilecek, ilk piyasaya sürülen ürünlere karşı da uyarıda bulundu.

“İki düşün, bir konuş” felsefesini savunan Hoskinson, diğerlerinin bu felsefeyi uygulamadığını, girişim sermayesi ustaları için kazanımları kovaladığını düşünüyor. Ona göre Kwon’un LUNA’sı ve UST’si bu konuda bir başka olası referans olarak gözüküyor.

Hoskinson kripto paralar için “kripto para birimlerinin kendileri zarar vermiyor. Piyasaları karıştıran ve fiyatları aşağı çeken kripto para birimlerinin manipülasyonu. Kripto paraların tüm amacı, dünya para sistemine bir miktar güven, itibar ve istikrarı yeniden sağlamak.” yorumunda bulundu.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Tether

Stablecoin’lere Dikkat! Tether (USDT) Dolar Sabitini mi Kaybediyor?

Trust Wallet ile Kripto Satın Alma Rehberi