in , , ,

Hong Kong’da Kripto Serbest mi?

Hong Kong’da kripto kullanımının serbest olduğuna dair haberler hızla yayılıyor. Yakın tarihlerde bu konuyu açıklığa kavuşturan uzun ama fazlasıyla bilgilendirici bir flood paylaşıldı. İçerik genel olarak Hong Kong’un kriptoya net erişim sağlayan yeni yasalarının irdelenmesine dayanıyor.

VATPO (Sanal Varlık Ticaret Platformu Operatörleri) için kılavuz niteliğinde olan yasal metin, Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu tarafından yayınlandı. Bu belge herhangi birinin bir ticaret platformunda “Sanal Varlıklar” sunabilmesi için bir dizi önerilen kuralın ana hatlarını çizer.

Belgede yer alan ilk ve önemli madde, bu yeni düzenleme dizisinin herkes için geçerli olacağıdır. Hong Kong’da hizmet sunmak veya Hong Kong’daki kullanıcılara reklam vermek amacıyla hareket eden herkes faydalanabilir. Bu yaklaşım, ABD’nin yerel kullanıcıları hedefleyen uluslararası şirketlere sunduğu düzenlemelere benzer. Ayrıca, bunun her tür token için geçerli olacağını açıkça belirtir.

Varlıkların nasıl saklanması gerektiği ana hatlarıyla açıklanmıştır. Borsaların varlıkların yalnızca %2’sini sıcak cüzdanlarda tutması ve geri kalanının her zaman soğuk bir cüzdanda olması gerekir. İlk başta bu düzenleme mantıklı gibi görünse de ilerleyen süreçte sorun yaratacaktır.

“Bir platform operatörü, müşteri sanal varlıkları üzerinde…[değil]… bir yükümlülük oluşturacaktır” ifadesi çoğu borsa için kabul edilebilir bir ifade değildir. Maddenin geri kalan kısmında  “Kullanıcı izin vermedikçe yapamazsınız” değil genel olarak yapamazsınız ifadesine yer verir. Bu da Hong Kong tarafından düzenlenen borsaların bilinen çeşitli hizmetleri sunmasını engeller.


KYC/AML rejimine dair düzenleyici maddelerde bulunuyor. Müşterilerin onaylanması için aşağıda yer alan maddeler talep ediliyor.

-Müşterilerin mali durumu
-Yatırım deneyimi
-Yatırım hedefleri
-Sanal varlıklar hakkında bilgi sahibi
-Risk bilgisi

Bu, belirli bir hacimden sonra genellikle para çekme işlemlerinde kimlikleri doğruladıkları mevcut modelden çok farklıdır.

Kanun aynı zamanda ticari masalar ve pazar işaretleme faaliyetleri dahil olmak üzere çıkar çatışmalarını da yasaklamaktadır. Bu muhtemelen OTC tekliflerini içeren bir düzenlemedir. Bu, tüketiciler için iyi bir şey olsa da birçok borsa karlarını bu hizmetlerden alıyor. Bunların sunulmasını engellemek muhtemelen Hong Kong tarafından düzenlenen kripto borsalarının kullanımıyla ilişkili ücretlerde büyük bir artış anlamına gelecektir.

Kripto veya geleneksel bir borsa yukarıda bahsedilen düzenlemelere uyuyorsa yalnızca seçili yatırımcılara sınırlı “Sanal Varlık” ürünleri sunabilecek. SFC, perakende yatırımcıların sanal varlık ürünlerinde sınırlı katılımına izin verir. Bir kripto borsası, perakende yatırımcılara ürün sunmak istiyorsa çok daha katı koşulları yerine getirmesi gerekir.

Bu nedenle Çin pazarına erişmek isteyen herhangi bir borsanın, yalnızca itibari para ödeme sistemlerine sahip olması veya “seçili yatırımcıların” stablecoin kullanmasına izin vermek için ayrı bir menkul kıymet satıcısı lisansına sahip olması gerekir. Ayrıca, kullanıcıların yönetişim tokenleriyle oy kullanmasına izin vermek, bu oy haklarını kullanıcı adına yönetmek ve kullanımlarını kolaylaştırmak için bir platform gerektirecektir.

Sonuç olarak söylemek gerekirse çeşitli varlıklara sahip Hong Kong borsaları, yalnızca profesyonel yatırımcılar için mevcut olacaktır. Bu yasa, Hong Kong/Çin’in kriptoya erişmesine yardımcı olmak için tasarlanmamıştır. Kullanıcılara çok büyük yükümlülükler sunan bu yasa yalnızca SEHK’de listelenen vadeli işlemleri erişebilir kılar.

Bu zorunluluklar herhangi bir borsanın işlemesini neredeyse imkansız hale getiriyor. Ve bir borsa yasal gereklilikleri karşılasa bile, temelde yalnızca Bitcoin ve Ethereum’u listeleyebilir, yüksek maliyetli sigorta ödemek zorunda kalır, stablecoin’leri kabul edemez.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Binance, Arbitrum (ARB) Listeleyeceğini Duyurdu!

Haftanın Takip Edilecek Makroekonomik Gelişmeleri