in ,

Hong Kong’un Kripto Merkezi Olması Piyasaya Nasıl Yansıyacak?

Bu yazımızda, Hong Kong’un kripto varlık alım satım işlemlerini serbest bırakacağı haberi piyasa üzerinde nasıl bir sonuç doğuracak birlikte inceleyeceğiz. 

Öncelikle Hong Kong’un bu kararı alması, kripto pazarı üzerinde büyük bir olumlu etkisi olacak gelişmedir. Çin’in kripto pazarına yeniden açılması ve Hong Kong’un bir kripto merkezi olması milyar dolarlarca varlığın piyasalara giriş yapması anlamına gelir. 

Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu, yalnızca kurumsal yatırımcılara değil, bireysel yatırımcılara da Bitcoin ve Etheruem gibi kripto varlıklar ile ticaret yapmalarına izin veren bir bildiri yayınlamıştı. 

Bu bildiri ile birlikte Hong Kong’daki kripto borsaları, Çin özel ekonomik bölgesinde yasal olarak faaliyet göstermek adına bir Sanal Varlık Hizmet Sağlayıcıları (VASP) lisansı alabilecek. 

Halk Kongresi ve dijital varlık avukatı Nick Chan, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: 

“Çin’de finansal istikrarı tehlikeye atmama kuralını ihlal etmediğiniz sürece Hong Kong, bir ülke, iki sistem sloganı altında kendi hedefini gerçekleştirmekte özgürdür.” 

Kripto ticaretinin serbest bırakılması halinde yaşanacak yeni fon akışı; Hong Kong’u, New York, Londra ve Singapur’dan sonra dünyanın en büyük dördüncü finans merkezi yapar. Hong Kong, anakaradaki varlıklı Çinlilerin sermayelerini izole edilmiş ülkeden çekmeleri için ilk seçenek olarak kabul ediliyor. Bir tahmine göre Çinli zenginler, özel ekonomik bölgeye ve küresel finansal sisteme erişim elde etmek için 500 milyar dolara yakın varlığı Hong Kong’a taşıdı. 

Hong Kong’un bir kripto merkezi olma planı ise Çin’in Covid-19’dan sonra yeniden açılmasıyla aynı zamana tekabül ediyor. 

Geçtiğimiz Cuma, borçlanma oranlarını düşürmek ve nakit akışını kolaylaştırmak için 92 milyar dolar enjekte edildi. Çin Halk Bankası (PBoC), küresel likiditede önemli bir rol oynayan yaklaşık 6 trilyon dolarlık varlığıyla dünyanın üçüncü büyük merkez bankasıdır. 

Hong Kong’un bir kripto merkezi olarak açılması, Çin’deki para politikasıyla birleştiğinde yeni bir Bitcoin boğa piyasası için katalizör olabilir. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

kriptopara

Boğa Piyasası Nedir?

DeFi, Regülasyonlarla Güçlenir mi?