in

Hodling ve Trading Arasındaki Fark

Dijital varlıklara yatırım yaparken yatırımcı profiline göre hodling ve trading olmak üzere iki ayrı yatırım stratejisi bulunur. 

Hodling

Hodling, yatırımları uzun süre tutmaya ve ardından satmaya dayanan bir trade yaklaşımıdır. Stratejisi, uzun vadede piyasaların yükselmesi gerektiği tezine dayanmaktadır. Birbirinden farklı durumlarda yatırımcılar, kriptoların değer kazanması gerektiği varsayımıyla yıllarca dijital varlıklarını elinde tutar. 

*Hodl, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini satın alma ve tutma bağlamında “hold” kelimesinin yanlış yazılmasından türetilen bir terimdir. 2013 yılında Bitcointalk forumuna yapılan bir gönderiyle bu terim ortaya çıktı. Bitcointalk’da GameKyuubi tarfından Aralık 2013 tarihinde ortaya çıkan bu yazım hatası kısa süre içinde “meme” haline geldi ve popülerlik kazandı.

Trading

Trading, kâr elde etmek amacıyla alım ve satım yapmak için çeşitli tekniklerin kullanılmasıdır. Kripto para piyasasının doğasında var olan volatiliteden yararlanır. Trading, daha çok günlük işlemler şeklinde olsa da birkaç güne, hatta birkaç haftaya kadar uzayabilir. 

Hodling – Trading Karşılaştırması

Karmaşa

Birçok yatırımcı için hodling, kripto para birimlerini satın alıp sabırla elde tutmak ve ardından bunları satmak için önemli bir değer artışı beklemekten oluştuğu için yatırım yapmanın basit bir yoludur. 

Öte yandan, trading biraz daha karmaşık bir faaliyettir. Bu teknik çok daha aktiftir. Kâr elde etmek için piyasanın oynaklığından yararlanarak sürekli olarak alım-satım yapılır. Otomatik ticaret stratejileri kullanmadıkça, yatırımcının sürekli konsantre kalması gerekir.

Yatırım Süresi

Hodling’de yatırım vadeleri oldukça uzundur. Genellikle aylar, yıllar ve hatta on yıllarca sürer. Holder’lar, projeni uzun vadeli uygulanabilirliğine inanır. Öte yandan, trading seçeneğinde, yatırımlar günler, saatler ve hatta dakikalar kadar kısa sürelerde elde tutulur. 

Konsantrasyon

Hodling’de yatırımcılar varlıklarını sürekli olarak kontrol etmezler. Genelde pasif pozisyonlar alırlar, doğru gördükleri ânı beklerler ki bu da yukarıda anlatıldığı gibi yıllar sürebilmektedir. Trading’de ise sürekli kâr elde etmek için piyasadaki tüm dalgalanmalardan yararlanılmaya çalışılır. Bu sebeple yüksek konsantrasyon gerektirir. 

Analiz

Holder’lar daha çok temel analizden yararlanır. Yani, varlık için içsel bir değer oluşturarak bir projenin uzun vadeli potansiyelini değerlendirilir. Proje ve ekibin analizi veya kripto para birimi kullanımı ve benimseme oranları gibi çeşitli metrikler kullanılabilir.

Trading ile ilgilenenler, fiyat yönünü ve piyasa konumlandırmasını bulmaya çalışır. Genellikle teknik analiz kullanılır. Teknik analiz, fiyat göstergelerini ve grafik araçlarını kullanarak fiyat verilerinin tarihsel analizi yoluyla gelecekteki fiyatları tahmin etmeyi içerir.

Riskler

Holder’lar yüksek getiriler kazanmayı umarak çoğu zaman yüksek miktarda yatırım yapar. Ancak işler her zaman beklendiği gibi gitmeyebilir. Buna karşılık trading, büyük bir yatırım gerektirmez ve aktif doğası genellikle piyasa oynaklığından faydalanır ve ani değişikliklere hızlı tepki verir. 

Değişken Bir Piyasada Yapmanız Gerekenler

Oynaklık ya da volatilite, dijital varlıklara yatırım yaparken görülen çok yaygın bir durumdur. Fiyatların yukarı veya aşağıya sert hareketi yatırımcılara büyük fırsatlar sunabilir. Bu nedenle hodling ve trading’den bağımsız olarak yatırım kararlarınızı, araştırmaya ve önceden belirlenen bir yatırım planı üzerine temellendirmelisiniz. Yatırım kararınıza yardımcı olacak birkaç adım;

İşlem Yapmadan Önce piyasayı Tanıyın

Piyasayı inceleyin, fiyatları hangi dinamiklerin yönlendirdiğini anlayın ve ardından seçenekleri değerlendirin. Deneyimli bir yatırımcıysanız, tüm yumurtalarınızı tek sepete koymamanın en iyi uygulama olduğunu bilirsiniz. Çok fazla insan yatırım yapmalarına yardımcı olmak için duygularına güvenir. Kaybetme korkusuyla yaşar ve ne yazık ki bu durum onlara sadece önemli kayıplara mal olur.

kriptopara Binance Coin

Sabırlı Olun

Anlık tatminlerle dolu bir dünyada yaşıyoruz. Dijital varlıkların değişken piyasaları vardır, bu nedenle bir gün yatırım yapıp ertesi gün trade ederseniz zarar etme ihtimaliniz oldukça fazladır. Bu nedenle piyasayı tanımanın yanı sıra sabırlı olup varlığınızı Hodl etmek size daha yüksek getiri olarak dönebilir.

Karşılayabileceğiniz Kadar Risk Alın

Yalnızca kaybetmeyi göze alabileceğiniz kadar yatırım yapmalısınız. Yatırım yaparken nakit rezerviniz olmalıdır. Fiyat ne olursa olsun alımlarınızın ortalamasını düşürmek, özellikle değişken bir piyasada yatırım yapmak için iyi bir yoldur. Bunu bir yatırım stratejisiyle birleştirmek, bir boğa ya da ayı döngüsünde ne yapmanız gerektiğini önceden belirlemek için de hayati önem taşır.

Yatırım Yapmadan Önce Bir Plan Yapın

Plan, dalgalı bir dönemde paniğe kapılan ve yatırım stratejilerini sorgulamaya başlayan yatırımcılardan sizi ayıran en önemli unsurdur. Yatırım öncesi planı hazırlamış olmak, döngüden bağımsız olarak nasıl hareket etmeniz gerektiğini belirler.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Bitcoin (BTC) Hakkında Her Şey

Blockchain Gaming Guild Nedir?