in ,

HODL Etmek Nedir ?

Hodl terimini ilk gören herkesin aklına burda bir yazım hatası olduğu gelir. Çünkü kelime İngilizce bir kelimedir, orijinalinde “hold” olarak yazılır ve elinde tutmak manasındadır.

Hodl terimi bitcoin talk forumunda açılan bir başlık sonucu ortaya çıkmıştır. GameKyuubi kullanıcı adına sahip birisi 2013 yılında paylaştığı bir bir gönderide belki bir yazım hatasıyla “I AM HODLİNG” yazmıştır. Bu şu anlama gelmektedir: Piyasada çok ciddi bir düşüş olsa bile elindeki Bitcoin’i satmayacaktır. Daha sonra bütün yatırımcılar tarafından bu yazım şekli kabul görmüştür ve o günden bugüne kullanılagelmektedir. Ayrıca “hodl” kelimesi “Hold On For Dear Life” cümlesinin kısaltması haline gelmiştir. Yani “sevgili hayatın için elinde tut”.

Bu terim elindeki parayı bekletmeye istekli olanlar için bir trade stratejisini temsil eder. Uzun vadeli bir yatırım stratejisidir. Aynı zamanda çok sayıda yatırımcının da felsefesi bu yöndedir. Kripto para piyasası hala genç ve yeni sayılabilir bir piyasa olduğundan zaman zaman ortaya çıkan fiyat dalgalanmaları ve sert düzeltmeler sadece istikrar ve piyasanın olgunlaşmasının sürecidir. Bu inanışa sahip olan ve elindeki parayı satmayan yatırımcılar “hodlers” olarak adlandırılır.

Hodling stratejisi yatırımcıların çok büyük kesiminin kabul ettiği ve uyguladığı bir strateji haline geldi. Genel görüş kripto paraların büyük bir potansiyeli olduğu ve ortadan kalkmalarının mümkün olmadığı yönündedir.

Bu konuda en gözle görülebilir örnekler bitcoin üzerinden verilir. Örneğin 2013 yılında 100 USD değerinde bitcoin alan bir yatırımcı (2013 bitcoin fiyat ortalaması 189.54 USD’dir) yaklaşık 1.9 tane bitcoin satın almış olacaktı. Eğer bitcoini satmayıp elinde tutsaydı şu an da 50,000 USD seviyelerinde gezinen bitcoin düşünüldüğünde, elinde 95.000 USD değerinde bitcoin olacaktı. İşte size hodl etmenin spesifik bir örneği.

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Bitcoin

2021 Yılı Sonunda Bitcoin İçin 6 Haneli Rakamları Görmek Mümkün mü?

Kriptopara, Bitcoin

Bitcoin Fiyatını Neler Etkiler ?