in ,

Hizmet Olarak Blockchain (BaaS)

Hizmet olarak Blockchain (BaaS – Blockchain-as-a-service), blockchain uygulamaları oluşturma işindeki şirketler için bulut tabanlı ağların, üçüncü taraf oluşturulması ve yönetimidir. Bu üçüncü taraf hizmetleri, büyüyen blockchain teknolojisi alanında nispeten yeni bir gelişmedir. Blockchain teknolojisinin uygulanması, kripto para işlemlerinde en iyi bilinen kullanımının çok ötesine geçti ve her türlü güvenli işlemi ele alacak şekilde genişletildi. Sonuç olarak, hosting hizmetleri için bir talep oluştu.

Önemli Çıkarımlar

  • Hizmet olarak blockchain (BaaS), blockchain uygulamaları oluşturan ve işleten şirketler için üçüncü taraf bulut tabanlı altyapı ve yönetimi ifade eder.
  • BaaS, blockchain tabanlı bir uygulama veya platform için arka uç işlemini çalıştıran bir tür web barındırıcısı gibi işlev görür.
  • BaaS, blockchain teknolojisinin yaygın olarak benimsenmesine yol açan katalizör olabilir.

Hizmet Olarak Blockchain’i (BaaS) Anlamak

BaaS, hizmet olarak yazılım (SaaS) modelini temel alır ve benzer şekilde çalışır. Müşterilerin kendi blockchain uygulamalarını ve ilgili işlevlerini blockchain üzerinde oluşturmak, barındırmak ve işletmek için bulut tabanlı çözümlerden yararlanmalarını sağlar. Aynı zamanda bulut tabanlı servis sağlayıcı, altyapıyı çevik ve çalışır durumda tutar.

Daha büyük blockchain ekosisteminde bir gelişme olarak BaaS, işletmeler arasında blockchain’in benimsenmesini hızlandırıyor olarak görülüyor.

BaaS Alanının Öncüleri:

  • 2015’te Microsoft Azure’da bir hizmet olarak Ethereum blockchain’i tanıtmak için ConsenSys ile ortaklık kuran Microsoft.
  • Ethereum ve Hyperledger Fabric dahil olmak üzere açık kaynak çerçevelerini kullanarak “ölçeklenebilir blockchain ağları oluşturmayı ve yönetmeyi kolaylaştıran” bir hizmet olan Amazon.
  • R3, Corda adında dağıtılmış bir finansal defter üreten küresel finans kurumlarından oluşan bir konsorsiyum.
  • Şirketler arasında ödeme gönderme ve alma konusunda uzmanlaşmış PayStand.

Tüketiciler ve işletmeler, blockchain teknolojisine uyum sağlamaya giderek daha istekli hale geliyorlar. Bununla birlikte, bir blockchain oluşturma, yapılandırma, çalıştırma ve altyapısını sürdürme ile ilgili teknik karmaşıklıklar ve operasyonel ek yük genellikle bir engel olarak görülüyor.

BaaS, gerekli tüm blockchain teknolojisini ve altyapısını, bir ücret karşılığında kurmak için harici bir servis sağlayıcı sunar. Sağlayıcı oluşturulduktan sonra, istemci için karmaşık arka uç işlemlerini gerçekleştirmeye devam eder.

BaaS operatörü genellikle bant genişliği yönetimi, kaynakların uygun şekilde tahsisi, hosting gereksinimleri ve veri güvenliği özellikleri gibi destek etkinlikleri sunar. BaaS operatörü, müşteriyi asıl işe, yani blockchain’in işlevselliğine odaklanması için serbest bırakır.

Hizmet Olarak Blockchain (BAAS) Örneği

Aşağıda, Hyperledger projesi kapsamında BaaS benzeri bir blockchain modülü araç seti ve yardımcı sistem olan Blockchain-as-a-Service Hyperledger Cello’nun çalışma modelini gösteren bir grafik bulunmaktadır.

Aslında, bir BaaS sağlayıcısının rolü, bir web hosting sağlayıcısının rolüne benzer. Web sitesi yaratıcıları, tüm web sitesi içeriğini kendi kişisel bilgisayarlarında oluşturur ve çalıştırır. Destek personeli tutabilir veya Amazon Web Services veya HostGator gibi harici bir hosting sağlayıcısına kaydolabilirler. Bu üçüncü taraf şirketler, altyapı ve bakım konularıyla ilgilenirler.

BaaS, çeşitli endüstri sektörlerinde ve işletmelerde arasında blockchain teknolojisinin daha geniş ve daha derin bir şekilde nüfuz etmesine yol açan katalizör olabilir. Büyük veya küçük bir işletme, kendi blockchain’lerini oluşturmak ve işletmek yerine, artık teknik olarak karmaşık işleri dışarıdan temin edebilir ve temel faaliyetlerine odaklanabilir.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

TrustFi Nisan Ayı Etkinlik Listesi!

kripto analiz

Kripto Madenciliği Nedir, Neden Önemlidir?