in

Hindistan’da Yoğun Kriptopara İlgisi Sürüyor

Hindistanlılar altın emtiasını çok seven millet olarak bilinirler. Kriptopara piyasasının doğmasıyla bu durum değişiyor gibi. 2021 yılında Hindistan’da kriptoparalara yatırım 2020’ye oranla 200 kat daha fazla arttı.

Geçtiğimiz 200 milyon dolar kriptopara yatırımı yapan Hindistanlı yerleşikler bu yıl bu sayıyı 40 milyar dolara çıkardı. Hem de bu artış merkez bankasının kriptoparaları kısıtlamasına rağmen gerçekleşti.

Hindistanlılar Altın’ı Seviyor Ancak Kriptopara Aşığı

Blokzinciri araştırma şirketi Chainalysis Hindistan nüfusunun kuvvetli bir şekilde kriptopara yatırımını artırdığını açıkladı. Raporda açıklanan verilere göre geçtiğimiz yıl 200 milyon dolar olan toplam kripto yatırımı bu yıl 40 milyar dolara ulaştı. Hem de bu sayı henüz 2021 yılının yarısında gerçekleşti.

Açıklanan bu istatistikler kriptoparanın aynı altın gibi değer koruma aracı olarak kullanıldığını gösteriyor. Chainalysis yayınladığı raporda Hindistan’ın değerli madenlere olan ilgisine de dikkat çekti. Buna rağmen kriptoparalarda ortaya çıkan bu yeni ilgi altın ve türevlerinin tahtını sallıyor gibi.

Richi Sood adlı tanınmış girişimci de yatırımlarını altından kriptoparaya kaydırdığını açıkladı. 32 yaşındaki girişimci 2020’nin sonundan bu yana 1 milyon rupe (13,400 USD) değerinde Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin satın almış. Bu yatırımını açıklarken kriptoparaların altından daha iyi bir yatırım aracı olduğunu belirtti.

“Paramı altına tercihen kriptoparaya koyması tercih ediyorum. Kriptopara altına göre daha şeffaf ve kısa vadede daha çok kazandıran bir yatırım aracı.”

Araştırmalara göre Hindistan’da kriptoparalara yatırım yapan vatandaş sayısı 15 milyonu buluyor. Bu belirgin olarak gelişmiş ülkelerden birisi olan Birleşik Krallık’ın üzerine de yer alıyor. Birleşik Krallık’ta 2.3 milyon vatandaş kriptopara yatırımı yapıyor. Dahası dünyanın en büyük ekonomisi ABD’de 23 milyon yatırımcı yer alırken, Hindistan’ın pek de uzağında bulunmuyor.

Kriptopara, Bitcoin, Ethereum

ZebPay kurucusu Sandeep Goenka niçin Hindu yatırımcıların kriptoparaya bu kadar rağbet gösterdiğini açıkladı.

“Kriptopara yatırımı altına nazaran oldukça kolay çünkü süreç olabildiğince basit. Çevrimiçi oluyorsunuz ve kripto satın alıyorsunuz ve bunu doğrulamanız gerekmiyor. Altın gibi değil.”

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Windows 11

Ücretsiz Windows 11 Güncellemesi İçin 2022’ye Kadar Beklemelisiniz

Dogecoin

Elon Musk Dogecoin Desteğini Sürdürüyor