içinde , ,

Hindistan, Ödemeler için Bitcoin’i Yasaklayacak, Bir Varlık Olarak Yasallaştıracak

Hindistan, Bitcoin’i bir para birimi olarak yasaklayacak, ancak bir varlık olarak kullanılmasını yasallaştıracak düzenlemeler üzerinde çalışmalar başlatacak.

Hangi düzenleyicinin sektörü denetleyeceği hala net değil, ancak kaynaklara göre menkul kıymetler gözlemcisi en olası görünüyor.

Hindistan, birkaç aydır Bitcoin’i yasallaştırma veya yasaklama planları arasında gidip geliyor. Son hamle, bu tartışmayı eşit parçalara bölüyor gibi görünüyor- Bitcoin’i ödemeler için yasaklamak, ancak bir varlık olarak yatırım için yasallaştırmak. Bu, ülkenin Başbakanının Bitcoin’i yasaklamamaya değil, bunun yerine düzenlemeye bakmaya karar veren bir toplantıya başkanlık etmesinden sadece birkaç gün sonra geldi.

Hindistan, bazı araştırmalara göre dünyanın en yüksek kriptopara topluluğuna sahip ve ülkede 100 milyon doların üzerinde kriptoparalara yatırım yapıldığı bildiriliyor. Bu nedenle, hangi yönde olursa olsun, daha geniş ekosistem üzerinde büyük bir etkisi olacaktır.

Buna rağmen, Hindistan hükümeti henüz sektör için net bir kılavuz hazırlamamıştır. Ancak bu durum yakında değişebilir. Hükümet içindeki kaynaklara göre, yeni bir kriptopara düzenlemesi çağını başlatacak olan mevzuat sonuçlanacak. Bu mevzuat hazırlık aşamasındadır ve yıl bitmeden değerlendirilmek üzere Bakanlar Kurulu’na götürülecektir.

cüzdan

Bu yasaya göre trade yasal olsa da Bitcoin ile ödeme yapmak yasaklanacak. Böyle bir yasa, Bitcoin’in gerçekten bir para birimi mi yoksa bir varlık mı olduğu konusundaki tartışmanın kalbinde yer alacak. Satoshi Nakamoto, Whitepaper’da Bitcoin’i eşler arası bir para birimi olacak şekilde tasarladığını belirtmişti. Bununla birlikte, bu vizyon altüst oldu ve şimdi, Bitcoin ekosistemindeki en büyük güçlerden bazıları, Bitcoin’i bir varlık ve enflasyona karşı koruma olarak lanse eden bir gruba öncülük etti. Bitcoin’in yavaş işlemleri ve yüksek ücretleri nedeniyle, birçok kişi işlemlerden ziyade spekülatif amaçlarla Bitcoin’i kullanmayı tercih ediyor olabilir.

Hindistan’da Bitcoin’i Kim Düzenliyor?

Hükümet, Bitcoin’i bir varlık olarak yasallaştırmaya çalışırken bile, sektörü kimin denetleyeceğine henüz karar vermiş değil. Kaynaklara göre, Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu (SEBI) en olası düzenleyici olarak lider durumunda.

kriptopara, sec

Hindistan’ın ikilemi, benzersiz değil. Dünyanın dört bir yanında düzenleyiciler, kriptopara sektörü üzerinde kimin yargı yetkisine sahip olduğu konusunda çatışıyor. ABD gibi gelişmiş ekonomilerde bile kafa karışıklığı hâlâ hüküm sürüyor. SEC, bu durumda sektörde lider olarak ortaya çıkıyor ve blockchain girişimlerine karşı çeşitli kararlar getiriyor.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

 

 

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Bitcoin

Bitcoin Fiyatı Neden Düşüyor? 17 Kasım Analizi

GameStation CEO’su Jason Kovar ile AMA Etkinliği