içinde ,

Hillary Clinton’dan Kriptopara Eleştirisi: Ulus Devletler, Kriptoparaların Yükselişine Dikkat Etmeli

Kriptoparalar yıllar içinde hem bireysel hem de kurumsal yatırımcılardan kabul almayı başardı. Yine de dünya çapında politikacıların kuşkulu tutumlarının etkisiyle ilerleme kaydetmekte biraz zorlandığı söylenebilir. Genellikle yasal düzenlemelere tabii olmayan bir endüstri olarak kriptoparalar, birçok hükümeti ve politikacıyı rahatsız ediyor.

Dünya hükümetlerinin genel olarak kriptoparalara yönelik tepkileri, çoğunlukla onları doğrudan yasaklamak, piyasa kısıtlamalarına tabii tutmak veya hiç yoktan olumsuz görüşlerini açıkça belirtmek yönünde oluyor.

Kriptopara

Kriptoparalara yönelik yaşanan son eleştiri vakası eski Demokrat başkan adayı Hillary Clinton’dan geldi. Clinton, kriptopara birimlerinin ABD dolarının (USD) dünyanın rezerv para birimi rolünü baltalama ve önümüzdeki dönemde ülkeleri zayıflatma gücüne sahip olduğunu savundu.

Cuma günü Singapur’da Bloomberg Yeni Ekonomi Forumu’nda konuşan eski First Lady, konuya dair konuşmasında şunları kaydetti:

“Ulus devletlerin daha fazla dikkat etmeye başladığını umduğum bir alan daha, kriptoparaların yükselişi. Zira onlarla alım satım yapmak için kelimenin tam anlamıyla yeni koinlerin madenciliğini yapmak çok ilginç ve biraz egzotik bir çaba gibi görünse de ulusal para birimlerini sarsama, doların rezerv para birimi rolünü baltalama ve ulusları istikrarsızlaştırma potansiyeline sahip.”

Clinton, kripto varlıklara yönelik endişelerini, yanlış bilgilendirme, yapay zeka ve kötü amaçlı yazılımlar yoluyla işlenen siber suçlar ve savaşlarla ilgili bir konuşması bağlamında dile getirdi.

Hem finansal hem de ulusal güvenlik riskleri, politikacıların kriptopara birimlerine yönelik şüphelerinin ardındaki nedenler olarak lanse ediliyor. Daha geçen ay, eski başkan ve Clinton’ın rakibi Donald Trump, “başka para birimlerinin ortaya çıkmasını ve dolara herhangi bir zarar vermesini veya alçaltmasını istemediğini” söylemişti.

ABD Hazine Bakanlığı da kriptoparaların, ABD yaptırımları ve doların küresel ekonomideki baskın rolü için bir tehdit oluşturduğunu belirtmiş, ulusal güvenliği korumak için kripto varlıklara karşı sağlam önlemler alınması çağrısında bulunmuştu. Bakanlık, ayrıca siber suçlarda faillerin izlerini kaybettirmek için dolar bazlı finansal sistemi atlatmalarında kriptoparaların rolünün olduğuna da dikkat çekmişti.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için Telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Berat Yusuf Öz tarafından yazıldı.

Lisans eğitimini ESOGÜ Tarih Bölümünde tamamlayan Berat Yusuf, eğitimine Anadolu Üniversitesi Tarih Anabilim Dalı Yüksek Lisans ve Anadolu Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Lisans programlarında devam etmekte. İktisat Tarihi, finans, para piyasaları, blok zincir ve kripto paralar ile ilgilenmektedir.

LOCGame Haftalık Bülten | 19 Kasım 2021

DeXe Network

DeXe Network (DEXE) Nedir?