in ,

Hedera (HBAR) 2023 Raporu

Bu yazımızda, Hedera (HBAR) projesinin 2023 yılı faaliyetlerini ve ekosistemdeki önemli gelişmeleri kaleme alacağız.

Hyundai ve KIA Hedera’yı Kucaklıyor

2023 yılının Ağustos ayında, iki otomotiv devi Hyundai ve Kia, Hedera ağını benimseyerek blok zinciri dünyasına adım attı. Bu şirketlerin Hedera ile olan ortaklıkları bir CO2 Emisyon İzleme Sistemi’ni ortaya çıkardı.

Hedera ağına dayanan bu sistem, yapay zeka teknolojisini kullanarak tedarik zincirindeki karbon emisyonları izlemek için geliştirildi. Tedarik zinciri boyunca şeffaflık ve veri bütünlüğü sağlamak üzere tasarlanan sistem, iş ortaklarının karbon emisyonlarını etkin bir şekilde yönetmek için sağlam bir çözüm sunuyor.

Dell Hedera Yönetim Kuruluna Katıldı

Bilgisayar üreticisi Dell, Şubat ayında Hedera Yönetim Konseyi’ne katıldı. Bu stratejik ortaklık, Dell’in blok zinciri ve Web3 alanındaki müşterilerine hizmet veren merkeziyetsiz uygulamalar geliştirmeyi amaçlıyor.

Özellikle uç bilişime odaklanan Dell’in Hedera ile iş birliği, kaynağa yakın daha hızlı ve verimli veri işleme için uygulamaların geliştirilmesine kapı açarak dönüştürücü bir teknolojik ortam vadediyor.

Akıllı Sözleşme İstismarı Hedera’yı Sarstı

10 Mart 2023 tarihinde, Hedera Mainnet’te bir akıllı sözleşme istismarı meydana geldi. İstismar, birkaç likidite havuzu token’ının çalınmasıyla sonuçlandı. Saldırganlar, Hedera token hizmetinde kullanılma üzere uyarlanmış Etheruem üzerindeki Uniswap v2 token’larını, özellikle de merkeziyetsiz borsalarda bulunanları hedef aldı. Saldırganın kullanmayı amaçladığı köprüyü duraklatmak için hızlı bir şekilde harekete geçildi, ancak çalınan token miktarı açıklanmadı.

Hedera’da Asya’nın İlk Dijital Karbon Sicili Tanıtıldı

28 Ağustos, Asya’nın ilk dijital karbon silici olan Küresel İklim Sicili’nin (GCR) başlatılmasında önemli bir rol oynayan Hedera için önemli bir dönüm noktası oldu. Bölgenin küresel CO2 emisyonlarına önemli katkısı göz önüne alındığında, yerel bir karbon sicili oldukça önemliydi.

Hedera Hashgraph ağını kullanan GCR, karbon kredisi takibi ve emisyon azaltımında gelişmiş şeffaflık sunuyor. Ayrıca, prestijli Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) standartlarıyla uyumlu ve iklim etkisi raporlamasının güvenilirliğini sağlıyor.

Fresh Supply Co. Hedera’ya Taşınıyor

HBAR Vakfı, stratejik bir hamleyle Mastercard Provenance’ın önemli bir kullanıcısı ve Commonwealth Bank’ın ortağı olan Fresh Supply CO’nun (FSCO) halka açık Hedera ağına geçişini duyurdu.

Mastercard’ın provenance çözümü, karmaşık tedarik zinciri yönetiminde izlenebilirlik ve verimlilik için blok zinciri teknolojisinden yararlanıyor.

FedNow ve Dropp Ortaklığı

ABD Merkez Bankası’nın ödeme platformu FedNow, Hedera tabanlı bir mikro ödeme platformu olan Dropp’u entegre etti.

Kredi kartı ödemelerine bir alternatif sunan Dropp, yatırımcıların küçük değerli alışverişleri minimum işlemi ücretiyle dijital olarak kabul etmelerini sağlıyor. Bu entegrasyon, Hedera’nın HBAR’ı, ABD doları ve Circle’ın USDC’sini kullanarak mikro ödemelere olanak tanıyor ve dijital işlemlerde yeni bir çağın habercisi oluyor.

LG Art Lab Dijital Sanat Dünyasına Erişilebilirliği Artırıyor

LG Electronics, 3 Ocak’ta LG Art Lab aracılığıyla dünya çapında tanınmış sanat kuruluşlarından özel olarak temin edilen özgün dijital sanat eserleri sunmayı taahhüt etti. LG Art Lab, sanatçıları güçlendirmek adına pazar yerinde NFT’ler için telif hakkı uygulamasını başlattı ve yaratıcıların her satışta otomatik olarak telif hakkı lamasını sağlayarak tazminat sürecini basitleştirdi.

SCB TechX, Hedera Ağında Stablecoin Havale Kavram Kanıtını (PoC) Gerçekleştirdi

18 Haziran’da SCBX Group’un yan kuruluşu ve Tayvan’ın en büyük finans kurumu olan SCB TechX, Hedera açık kaynaklı genel ağında bir stablecoin havale kavram kanıtını (PoC) başarıyla gerçekleştirdi. Bu başarı, Tayland Bahtı, Yeni Tayvan Doları ve Güney Kore Wonu arasında gerçek zamanlı mutabakat ve döviz kuru entegrasyonunu gösterdi. PoC’nin EVM uyumluluğu, EVM tabanlı stablecoin ihraççıları için kapıları açarak verimli ve düşük maliyetli sınır ötesi ödemeler vadediyor.

Hedera, Stablecoin Studio ile Stablecoin İhracını Güçlendiriyor

13 Eylül’den itibaren dünya çapındaki kuruluşlar, Hedera ağında açık kaynaklı bir stablecoin çıkarma yönetim araç seti olan Stablecoin Studio’ya erişim kazandı.

Bu araç seti, ısmarlama stablecoin’lerin yapılandırılmasını, çıkarılmasını ve yönetimi kolaylaştırarak stablecoin platformları için kapsamlı bir çözüm haline getiriyor. Oracle tabanlı rezerv kanıtı, saklama sağlayıcı entegrasyonu ve KYC/AML uyumluluğu gibi özellikleriyle Stablecoin Studio, stablecoin oluşturma ve yönetimini basitleştirir.

Andrew Aitken, Hedera’nın Tam Açık Kaynak Web’e Geçişine Öncülük Ediyor

Hedera, 3 Ağustos’ta Andrew Aitken’i tamamen açık kaynaklı bir Web3 platformuna dönüşümüne öncülük etmesi için Açık Kaynak Baş Sorumlusu (COSO) olarak atadı.

Açık kaynak sektöründe deneyimli bir isim olan Aitken, Hedera’nın açık kaynak girişimlerine liderlik etmek üzere kapsamlı bir uzmanlık sağlacak. Görevi açık kaynak araçları, zincirler arası işlevsellik ve kaynak kodunu içeriyor. Aitken’in atanması, Hedera’nın açıklık ve şeffaflık yolculuğunda önemli bir adımı işaret ediyor.

Projenin resmi Twitter hesabına göre Hedera ağı, ana ağında 20 milyar işleme ulaşarak yeni bir etkinlik tabanlı kilometre taşına ulaştı. Şu ana kadar ağda 23,225 milyar işlem gerçekleşti.

Hedera’nın stratejik ortaklıkları çığır açan gelişmelere zemin hazırladı. Hyundai ve Kia ile yapılan iş birliği, tedarik zinciri karbon emisyonları yönetiminde şeffaflık ve veri bütünlüğünü vurgulayan devrim niteliğinde bir CO2 Emisyon İzleme Sistemi ortaya çıkardı. Dell’in Hedera Yönetim Konseyi’ne girişi, özellikle uç bilişimde yeni bir merkeziyetsiz uygulamalar çağını müjdeliyor. Ancak Hedera, akıllı sözleşme istismarıyla beklenmedik zorluklarla da karşılaştı. Yine de bu önemli gelişmeleri analiz ettiğimizde Hedera’nın blok zinciri teknolojisi ve dağıtık defter teknolojisi üzerindeki etkisi yadsınamaz.

Kaynak: https://www.bsc.news/post/hedera-hbar-in-2023-report

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Blockchain ve Yapay Zeka

Öne Çıkan Web3 Kripto Para Birimleri Hangileri?