in

Stablecoin İçin Banka Benzeri Kurallar

Stablecoin

Bloomberg haberine göre, ABD’nin stablecoin için regülasyon çabası, federal bankacılık lisansı almayı reddeden firmaların token’larının geleceğini tehlikeye atabilir.

Hazine Departmanı tarafından yürütülen Finansal Piyasalar Çalışma Grubu, ay sonuna kadar stablecoin’ler hakkında bir rapor yayınlamayı hedefliyor. Raporda yer alan ancak rapor henüz sonuçlanmadığı için ismini vermek istemeyen üst düzey bir yetkiliye göre, Kongre’nin yeni kripto bankalarının stablecoin’leri mevduat olarak yönetmesine izin veren sınırlı bir tüzük oluşturması bekleniyor.

Stablecoin, USDC

Çalışma grubu ayrıca, Finansal İstikrar Gözetim Konseyi’ni stablecoin’lerin sistem için bir tehdit oluşturup oluşturmadığını incelemeyi düşünüyor. Bu seçenek, token’lara banka benzeri kurallar koymak için başka bir yaklaşım olacaktır. Ayrıca Wall Street Journal’ın daha önce Hazine’nin bankalar gibi stablecoin’leri düzenlemenin yollarını aradığını bildirildi.

Bitcoin gibi kriptoparaların yüksek fiyat dalgalanmalarından kaçınmak için ABD dolarına ve diğer fiat para birimlerine sabitlenen stablecoin’ler piyasa düzenleyicilerinin endişelerini artırıyor. Federal yetkililer, bir yatırımcı kaçışının finansal bir paniği tetikleyebileceğinden ve kripto firmalarının tüketici koruması olmadan bankacılık hizmetleri sunmak için stablecoin’ler kullandığından endişeliler.

Tether

Kongreye veya FSOC’ye (Financial Stability Oversight Council) güvenmek, halihazırda 120 milyar doları aşan bir piyasa değerine sahip olan stablecoin’leri denetlemek ağır bir süreç olacaktır. Hazine yetkilileri de geçici olarak düzenlenmemiş token’ları ele almak için daha kısa vadeli alternatifler arıyor, ancak bu alternatif seçeneklerin ayrıntıları henüz netleşmiş değil.

Bankacılık kurallarını dayatmak, SEC kurallarına uyması gereken birçok kriptoparanın menkul kıymetini ilan etme kampanyasına aykırı olabilir. Para Birimi Denetçiliği Ofisi (OCC – Office of the Comptroller of the Currency) yakın zamanda bu tür tüzüklerin verilmesi konusunda frene bastı ve Vekil Müfettiş Michael Hsu, kriptoparaların finansal sistemi tehdit edebileceği konusunda kamuoyunu uyardı.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Güney Kore Kripto Gelirleri Üzerinden Vergilendirme Olayının İç Yüzü

Temel Analiz

Hafta Kapanışına Doğru Cardano, Chiliz ve dYdX Teknik Analizi | 3 Ekim 2021