in

Hastalıklara Karşı Blockchain Teknolojisi

Toplumda her ne kadar blockchain denildiğinde akla sadece kripto paralar gelse de blockhain ekosistemi her konuyla ilişkilidir. Sistem, mevcuttaki tüm işleyişlerle ilgili yenilikler sunarken sağlık sistemlerini de kapsamaktadır. 

Blockchain Hasta Yaşamını Nasıl Etkiler?

Gizlilik, hayatımızı koruyan en önemli sınırlardan biri. Aynı durum hastalıklardaki gizlilikler için de geçerli. Tüm verilerimize erişimin sağlandığı sağlık sektöründe, zaman zaman dosya kayıpları ya da paylaşımları ile ilgili tehditlerle karşı karşıya kalmaktayız. Blockchain sistemi ile aslında hasta verilerinin tamamen güvende tutulması hedeflenmektedir. Bununla birlikte oluşturulacak yeni düzende bilgiler bu veri tabanında tutulurken hasta bilgileri tek ekosistemde birleşmiş olacak. Böylece kişiselleştirilmiş tedavilere erişim ve kullanım daha kolay olacaktır. 

Bu zincirde doğru tedavi doğru ilaçtan geçerken doğru bilgilerin sağlanması da oldukça kritiktir. Blockchain ile beraber aslında etkin bir tedarik zinciri kurulması hedeflenmektedir. Uygun talep yönetimi ve sorumlu envanter yönetimine dayanan süreç, yeni sistemle kolaylıkla işleyecektir. 

Kişisel Verilerin Saklanması

Bilindiği üzere genetik, insan DNA’sı ile ilgili birçok çalışma yapılmaktadır. Bu çalışmalar kişilerin kendilerine ait en önemli veri olarak nitelendirilebilir. Bu doğrultuda, bu verilerin saklanması da oldukça kritiktir. Blockchain sistemi ile gelecek olan “güvenli” bir şekilde saklanan veriler, genetik verilerin kontrolünde de kolaylıklar sağlayacaktır.

Tıp alanındaki gelişmeler, hastalıkların anlaşılmasından geçmektedir. Hastalıklar keşfedildikçe buna yönelik tedaviler öngörülür. Blockchain sisteminde öne sürülen aslında büyük defterde bu verilere erişim kolay olacağından, çözümlerde bir o kadar hızlı gerçekleşecektir. Aslında bu büyük defter bir noktada bilgi bankası olarakta tanımlanabilir. 

Hastalıkların yanında gelen sağlık sigortaları ve diğer evraklarda blockchain’in bir kolu olarak ele alınabilir. Bilindiği üzere blockchain sistemi akıllı sözleşmeler üzerinden ilerlediği için sigorta taleplerini de karşılamada kullanılabilir.

Bir diğer konu da ödeme sistemleridir. Burada hem tedarik zincirindeki ödemeler, hem de hasta masraflarına yönelik ödemeler blockchain sistemi ile yolsuzluklardan kaçınacaktır. Hızlı ve verimli işleyecek süreç her iki tarafı da güvence altına alacaktır. 

Temelinde eşitlik, adalet ve güvenilirlik yatan sistemde, tüm vatandaşların temel hakkı olan sağlık ile ilgili kolaylıklar sağlayacaktır. Bu doğrultuda her sisteme erişimde kolaylıkla birlikte, güvenli bir yol izlenmesi dolandırıcılıklara karşı da koruma sağlar. 

Sistemde Entegrasyon

Günlük rutinimizde sürekli olarak yaptığımız her işlem aslında birbiri ile bağlantılıdır. Bu işlemler sağlık sektöründe de birlikte çalışabilirlik açısından oldukça kritiktir. Entegre edilmiş alt başlıklar ve sağlık hizmetleri kullanıcılar için kolaylık sağlayacaktır. 

Yeni sistemde gelen E-reçetelerin yanı sıra birçok ilaç halen elden satış ile erişime sahiptir. Yaşamsal olarak yardımcı olsada tehdit unsuru bulunduran ilaçlara erişimde bu sistemle birlikte kontrol altına girecektir. Bununla birlikte ilaçlara erişimde ortadan kalkacak olan üçüncü kişilerle tedavi süreçlerine müdahale daha kolay olacaktır. 

Blockchain’in verileri değişmez ve kalıcı olarak tutması sağlık sisteminde süreçleri daha kolay hale getirecektir. Hasta güvenliği ve sürecin kalitesi de göz önüne alındığında her işlemin izlenebilmesi blockchain sistemine özeldir. Bununla birlikte, bu bilgi bankasındaki araştırmalar, tetkikler sağlık alanındaki gelişmeleri de kolaylaştırmaktadır. Hastalar bazında bakıldığında da birçok etkin sağlık hizmetine güvenli bir erişim sağlanmasına yardımcı olacaktır. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Emine Akbayır tarafından yazıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi, Şehir ve Bölge Planlama bölümü mezunu.

Bitcoin, UST

Geçen Hafta Öne Çıkan Funding Round Etkinlikleri

Zilliqa (ZIL) Nasıl Stake Edilir?