içinde ,

Hashrate Nedir ve Bitcoin İçin Ne İfade Eder ?

Hash gücü, Bitcoin ağına bağlı tüm madencilik cihazlarının hesaplama gücünün toplamıdır

Bitcoin BTC

Bitcoin Hashrate, ağdaki tüm madencilerin matematiksel bulmacaları çözme hızını ifade eder.

Proof of Work konsensüs algoritması kullanılan blokzinciri ağlarında işlemleri doğrulamak ve dağıtılmış defterlere yeni bloklar eklemek amacıyla madenciler, matematiksel problemleri çözmek için hesaplama güçlerinden yararlanırlar. Her madencinin hash gücü olarak da adlandırılan hashrate, madencilik ekipmanlarının matematiksel bulmacaları çözme hızını ifade eder.

Bitcoin gibi Proof of Work konsesüs mekanizması kullanan kripto paralar için yüksek hashrate, %51 saldırısı gibi siber tehditlere karşı daha fazla koruma anlamı taşır. Diğer taraftan hashrate ne kadar yüksek olursa, madencilerin PoW ağlarında blok oluşturması zorlaşır.

Bir madencinin yeni bloklar oluşturmak için PoW ağında çözmesi gereken matematiksel probleme hash denir. Bundan dolayı hash oranlarını değerlendirmek için en temel ölçü saniyedeki hash sayısıdır (H/s).

Hashrate ve Güvenlik

Bitcoin ağını ele geçirmek isteyen biri, saldırısının başarılı olması için ekosistemdeki total hashrate’in % 51’ine eşit veya onu aşan hesaplama gücüne sahip madencilik ekipmanını temin etmelidir. Bu amaçla saldırganın para harcaması gerekir. 

Hashrate düştüğünde, korsanların yatırım maliyeti de düşeceğinden başarılı bir saldırı gerçekleştirme ihtimali yükselir. Bununla birlikte Bitcoin gibi büyük kripto para birimlerinde milyonlarca madencilik teçhizatı ağı koruduğu için, hacker’ların % 51 saldırısı gerçekleştirmek için ihtiyaç duyacakları hashrate’e sahip olmaları imkansıza yakın.

Hashrate’in Bitcoin Madenciliğine Etkisi

Bitcoin, konsensüs için PoW algoritmasını kullanır. Bu amaçla madenciler yeni blok oluşturmak ve ödülü kazanmak için birbiriyle rekabet eder. Bitcoin ağında blok oluşturmak yaklaşık 10 dakika sürer. Bitcoin ağı, bu süreyi korumak için her 2.016 blokta bir (yaklaşık iki haftalık bir süre) yeni bir blok bulma seviyesinin zorluğunu ayarlayıp kendi kendini düzenleyen bir mekanizmaya sahip. Diğer bir ifadeyle, ekosistemin hashrate’i artarsa, blok bulmanın zorluğu da arttırılıyor.

Bitcoin Fiyatı Hashrate ile Korele mi ? 

Bitcoin fiyatı ile hashrate arasındaki korelasyon katsayısının 1 olması iki değişkenin birbiriyle tamamen paralel hareket ettiği anlamına gelir. Oran 1’e ne kadar yakınsa iki değişken arasındaki ilişkinin kuvveti de artar. Ancak bunun tersi (yani -1) de olabilir. Diğer taraftan bu katsayının 0 olması Bitcoin fiyatı ile hashrate arasında ilişki olmadığını gösterir.  

Veriler, Bitcoin’in fiyatı ile hashrate’i arasında pozitif bir korelasyon olduğunu gösterse uzun süreli bir ayı piyasası bu ilişkiyi hızla negatife çevirebilir. Yukardaki tabloda İki değişken arasındaki güçlü bir ilişki varken, 2018’deki ayı piyasasında korelasyon negatife dönmüş. Bununla birlikte 2019’da kripto kışının ardından Bitcoin fiyatıyla hash oranı yeniden pozitif seviyelere yükselmiş olduğunu gözlemliyoruz.

Kaynak: CoinTelegraph

Bitcoin Yarılanmasının (Halving) Hashrate’e Etkisi 

Bitcoin yarılanması, her dört yılda bir blok ödül miktarını %50 azaltan kripto para ekosisteminde önemli bir olay. Mayıs 2020’den önce bulmacayı başarıyla çözüp Bitcoin zincirine yeni bir blok ekleyen madenci 12.5 BTC ödül alıyordu. Bu ödül 11 Mayıs 2020’deki üçüncü halving ile 6.25 BTC’dir. 

Bu gelişmenin ardından madenciler (özellikle de düşük kar marjına sahip olanlar) işlemlerini durdurmuş ve kısa vadede Bitcoin hasrate’i gerilemişti. Ardından başlayan boğa piyasasında daha fazla madenci fiyat artışından kar etmek ve düşük rekabetten yararlanmak içi ağa katılmıştı. 

Özetle Bitcoin yarılanması kısa vadede hash gücünü düşürse de uzun vadede artışa neden oldu. 

Bitcoin Hashrate’ine Tarihsel Bir Bakış

Satoshi Nakamoto, 2009’da Bitcoin’i yaratmasının ardından başta ağ, kripto para meraklısı bir avuç madenci tarafından sürdürüldü. O dönem ASIC’ler henüz ortada yokken, madenciler normal bilgisayar donanımını kullandılar. Bu şekilde 2010’un başına kadar Bitcoin hashrate’i 10 MH/s’yi geçmedi. 

Bitcoin 2010’da benimsenmeye başlandıkça, hash oranı arttı ve yılı 117 GH/s’lik bir hash gücü ile sonlandırdı (bu rakam 1 yılda hash gücünün 11.700 kat arttığı anlamına geliyor). Sınırlı düşüşler dışında, Bitcoin hashrate’i 28 Kasım 2012’deki Bitcoin halving’ine kadar sürekli olarak arttı. Yarılanma, bazı madencileri caydırdığı için hash oranı yaklaşık üç hafta içinde 27 TH/s’den 18 TH/s’ye geriledi. Yaşanan kısa süreli düşüşe rağmen, Bitcoin ekosisteminin hesaplama gücü yükselmeye devam etti. 

Bitcoin

Oranın ilk majör düşüşü, dijital varlığın 3000 Dolar’a geri çekildiği Kasım 2018’deki ayı piyasasının zirvesinde gerçekleşti. Bu dönemde çok sayıda madenci ayı koşullarında kâr elde etmek için mücadele ederken Bitcoin network’ünden ayrıldı, hash oranı ise 30 günden fazla bir sürede 60 EH/s’den 34 EH/s’ye geriledi. 

Mart 2019’a kadar stabilize olmayı başaran hashrate yeniden 50 EH/s’ye ulaştı ve yıl sonuna kadar 100 EH/s’ye çıktı. Yükseliş trendi, 2020’de başlayan koronavirüs pandemisine dek korundu. Bu süreçte 133 EH/s test eden hashrate, 20 Mart 2020’de 85 EH/s’ye çekildi.

Mart 2020’nin ardından Bitcoin hashrate’i dalgalı bir hareket seyretse de yükseliş trendini 2021 Mayıs ayına kadar sürdürmeyi başardı. Bu dönemde Çin’in madencilik faaliyetlerini yasaklaması hashrate’e sert düşüş olarak yansımıştı. Şokun ardından toparlanmaya başlayan hashrate dalgalı da olsa çıkış trendini korurken 2022’nin başında zirvesini yineledi. 

Hashrate Bitcoin Madencileri Arasında Nasıl Dağıtıldı?

Bitcoin ağında başarılı bir şekilde blok oluşturmak piyango kazanmaya benzer. Bu nedenle madenciler blok ödüllerini kazanma şanslarını artırmak amacıyla havuzlar oluşturdu. Bunun sonucu olarak Bitcoin ağının büyük çoğunluğu madencilik havuzlarının elinde (toplam hesaplama gücünün % 65,6’sı ilk 4 büyük havuza ait) bulunuyor. Buna karşılık bireysel (veya bilinmeyen) madenciler toplam hash oranının sadece %0,4’ünü oluşturuyor.

Kaynak: btc.com

Kaynak: AAX Academy

Kriptoparalar ve blockchain hakkında; her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Metapotamians

Metaverse Mortgage Kredisi, Sanal Arazi Satın Almak için Veriliyor

Metaverse ve Virtual Reality (VR) Aynı Anlama mı Geliyor?