in ,

Hash Rate Halen Düşük: Çin’in Madenciliğe Etkisi Devam Ediyor

Hash Rate madencilikte çok önemli bir unsurdur bizim için. Ağdaki bilgisayarların toplam gücünü ifade ederken ağın güvenilirliği hakkında bize önemli detaylar verir. Yani hash rate ne kadar yüksek ise ağ güvenliği o kadar iyi derece demektir bu.

Hash rate tam anlamıyla bir güvenlik ölçü birimidir. Ağda bulunan hesaplama gücünün olabildiğince yüksek olması ağın saldırıya karşı olabildiğince dirençli olmasını gösterir. Hash rate kesin olarak bilinmeyebilir ancak; bu oranı blok sayısı ve blok zorluğu üzerinden hesaplayarak tahmin etmek mümkündür.

Hash rate

Bildiğiniz üzere Çin hükümeti madencilik çalışmalarını yasaklamıştı. Hatta madenciliği devam ettiren bazı kesimlerin tutuklanma haberleri medyada yayılmıştı. Bu gelişmelerden sonra Çin’de madencilik yapan şirketler çiftliklerini bir bir kapattılar. Bu durumdan sonra hash oranında ciddi bir düşüş yaşandı. Madenciler taşınmaya devam etse de bu süreç uzun sürecek gibi görünüyor çünkü hash rate düşmeye devam ediyor.

En son 4 Haziran’da yukarı yönlü gidişini gerçekleştiren hash rate, o günden bu zamana kadar keskin bir düşüş yaşıyor. Dediğimiz gibi ağın güvenliği açısından sıkıntı teşkil eden bu durumun ne zamana kadar devam edeceği merak konusu olmakla beraber endişe verici.

Öte yandan madencilik zorluk seviyesinin düşmesi bekleniyor. Yapılan hesaplamalara göre %22 oranında düşecek madencilik zorluğunun tarihte ilk kez böylesine bir düşüşü kaydedeceği belirtiliyor. Madenciler bir yandan taşınmaya devam ediyor. Bu konuda en kolay yol madencilerin Kazakistan’a taşınması görünse de Kuzey Amerika, Kanada ve Rusya da aday ülkeler arasında. Bu bölgelerde hem elektriğin ucuz olması hem de madencilik yatırımlarının artması madenciliğin buraya kaymasındaki en büyük etken olarak görünüyor. Madenciler taşınmayı bitirdikten sonra hash oranının tekrardan yükselmesi bekleniyor.

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Java

Java ve Java Script Arasındaki Farklar

Cartesi

Linux ile Blockchain’i Birleştiren Köprü: Cartesi