in

Harvard Profesörü: Kurumlar Kripto Para Düzenlemesini Saptırıyor

Amerikalı ekonomist Kenneth Rogoff, pazartesi günü Bloomberg ile yaptığı röportajda kripto para düzenlemesi ve merkez bankası dijital para birimlerine (CBDC) yönelik açıklamalar yaptı. Rogoff, 2001-2003 yılları arasında IMF’de baş ekonomist olarak görev yaptı.

Harvard ekonomi ve kamu politikası profesörü ve eski IMF Baş Ekonomisti Ken Rogoff, merkez bankalarının kripto para düzenlemesi konusunda çok geriden geldiklerini belirtiyor.

“Bence merkez bankaları ve genel olarak hükümetler, kripto paraları düzenleme konusunda oldukça geriden geliyor. Bu kurumlar, düzenlemelere yönelik tartışmaları saptırmak için CBDC’lere sahip olmak konusunu ortaya atıyorlar.”

ABD’nin dijital dolar (CBDC) çıkarması hakkında yorumda bulunan Rogoff, “Şu anda ABD’nin bir CBDC piyasaya sürmesini düşünüyorsanız, bunu neden yaptığını da sormalısınız. ABD Hükümeti dijital paralarla elde etmek istediği her şeyi, mevcut para sistemini değiştirerek başarabileceğine inanıyor.”

Rogoff, FED’in başarılı bir CBDC piyasaya sürse dahi büyük bir karmaşa oluşacağı düşüncesinde. Diğer taraftan ekonomi profesörüne göre, CBDC çıkarmayı planlayan diğer merkez bankalarının ana hedefi, mevcut kripto paraların iş modellerini ele geçirmek. Rogoff, düzenlemeler yönünde kripto endüstrisinden çok sayıda çağrı olmasına rağmen, gerçekte kripto sektöründeki insanların düzenlemeye karşı çıktığını düşünüyor.

Merkez bankalarının ve hükümetlerin kripto para düzenlemelerini neden geciktirdiği sorusuna ekonomi profesörünün cevabı, “Kripto endüstrisinin bugünü, finansal sistemin tüm bu akıllı yeni finansal mühendislik cihazlarını icat ettiği ve eğer yapabilirsen beni yakala (catch me if you can) dediği 1990’lar ve 2000’lerin başı gibi geliyor bana. Yapabiliyorsan yakala, yapabiliyorsan düzenle mantığını yanlış buluyorum. Aynı şeyleri genç kripto para öncülerinden de duyuyorum. Ancak düzenlemeye tabi olamayacakları konusunda yanılıyorlar.” şeklinde oldu.

Diğer taraftan Harvard ekonomi profesörü Rogoff, kripto endüstrisinin lobicilik faaliyetleri yaptığını ve para saçarak düzenlemeye karşı çıktığını düşünüyor ve Super Bowl reklamlarını bu duruma örnek olarak sunuyor. Bununla birlikte Florida ve Colorado gibi eyaletleri eleştirirken, buraları bir sonra El Salvaldor’a benzetiyor.

Uzun süredir bir Bitcoin karşıtı olan Rogoff, daha önce de hükümetlerin ve merkez bankalarının, Bitcoin’i ana akım haline gelmesine asla izin vermeyeceği konusunda uyarılarda bulunmuştu. 2018 yılında ise “On yıl sonra Bitcoin’in 100 dolar olma ihtimalini, 100 bin dolar değere ulaşma olasılığından çok daha yüksek görüyorum. Temelde, bir işlem aracı olarak fiili kullanımı oldukça düşük.” yorumunda bulunmuştu.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için Telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız. 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Grayscale’den Bitcoin Raporu! BTC Yükselişine Devam Edecek mi?

Türk Kripto Fenomenlerinin Gündeminde Neler Var? | 20 Temmuz 2022