in

Hard Cap Nedir?

Hard cap, kripto analiz web sitelerinin ve proje topluluklarının yakından izlediği önde gelen parametrelerden biridir. 

Bir kuruluş kripto para projesi için fon toplamak istediğinde, genellikle bir ICO başlatır. Hard cap terimi ICO esnasında, satılabilecek token sayısının üst sınırını ifade eder. Başka bir ifadeyle hard cap, ICO esnasında ekibin toplamayı istediği maksimum yatırım miktarıdır.

ICO’da hard cap seviyesine ulaşıldığı durumda token’ler o tur için satılmış olarak kabul edilir. Yani ICO etkinliği maksimum hedefine ulaştığı için geliştiriciler proje token’leri karşılığında daha fazla yatırımcı fonunu kabul etmez. 

Geliştirme ekibi, ihtiyaçlarına göre hard cap hedefinin ne kadar yüksek olması gerektiğini belirler. Bu parametreyi belirlerken token’in iktisadi kıtlığı (economic scarcity) ve algılanan değerini de göz önünde bulundurarak yapmaya çalışırlar.

Tartışmaya açık olsa da, bazı kaynaklar, belirli bir token veya coin’in maksimum arzını ifade etmek için hard cap terimini kullanır. Böyle bir durumda bu parametre, bir kripto paranın protokolü tarafından tanımlanan ihraç limitini temsil eder. Başka bir ifadeyle söz konusu blokzinciri ağında var olabilecek token veya coin miktarının üst sınırını belirler.

Ancak bu bağlamda, “maksimum arz” terimini kullanmak çok daha uygun görünüyor, çünkü “hard cap” yaygın olarak ICO fonlama turlarının maksimum hedefini tanımlamak için kullanılan bir parametredir. 

Soft Cap

Hard cap, bir ICO kitle fonlaması sırasında satılabilecek maksimum token sayısını tanımlar. Buna karşılık soft cap ise belirli bir projenin geliştirmeye başlaması için toplanması gereken minimum fon miktarı anlamına gelir. 

Ekip, projesinin yararlılığını kanıtladıkça daha fazla fon isteyebilir ve token’lerini daha fazla satabilir. Bu durum, hard cap seviyesine ulaşılana kadar devam edebilir.

Hard cap, minimum bir hedeften ziyade bir fon yaratma hedefini temsil ettiğinden, soft cap’ten önemli ölçüde daha yüksek bir seviyede belirlenir. Diğer taraftan, soft cap sınırı geçilmediği durumda, fonlar, satın alan herkese yeniden dağıtılır ve proje başlamaz.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Internet of Things (IoT)

Internet of Things (IoT) Nedir?

Yapay Zeka Nedir? Öne Çıkan Yapay Zeka Projeleri Hangileri?