içinde

Hangi Stablecoin Daha Güvenli?

Bir varlık sınıfı olarak stablecoin, genellikle kripto piyasalarındaki volatil dönemlerden yararlanmıştır. Ancak bu sefer durum tersine dönmüş olabilir.

Piyasa değerine göre ilk 10 kripto para birimi arasında üç stablecoin yani Tether (USDT), USD Coin (USDC) ve Binance USD (BUSD) yer alırken, son değer kayıplarından sonra TerraUSD (UST) 16. sıraya kadar gerilemiş durumda. 

Kripto para piyasası, geleneksel finansal piyasalardaki düşüşlere paralel olarak geriliyor. Bitcoin, Temmuz 2021’den bu yana ilk kez $30.000 altını test etti ve teknoloji hisseleri gibi diğer geleneksel “riskli” varlıklarla birlikte zayıfladı. Bununla birlikte başta TerraUSD’de tarafında olmak üzere bazı stablecoin’lerde sert geri çekilmeler gözlemleniyor. 

TerraUSD (UST) Neden Ayrışma Gösterdi?

UST, sabitliğini desteklemek için rezervinde gerçek nakit ve nakit benzeri varlık bulundurmaması nedeniyle diğer stabilcoin’lerden ayrılıyor. Buna göre stablecoin (UST) ile partner coin’i (LUNA) arasında otomatik olarak denge kuran bir algoritmaya dayalı olarak, UST’nin 1 ABD doları sabitliği korunmaya çalışılır (en azından şimdiye kadar). Kısaca Bir UST her mint’lendiğinde, Luna’daki 1 ABD doları eşdeğeri yakılır ve bunun tersi de geçerlidir.

Uzmanlar, UST gibi algoritmik stablecoin’lerin onları destekleyecek nakit ve nakit benzeri rezervleri olmadığı için, değerlerinin algı ve talebe dayalı olduğunu belirtiyor. Stablecoin’ler üzerinde çalışmalar yürüten uzmanlara göre, bu varlık grubundaki en istikrarsız olan stablecoin’lerin; Tam olarak teminatlandırılmayan ve istikrarlı bir sabitlik için piyasa teşvikleri, arbitraj fırsatları, otomatik akıllı sözleşmeler ve rezerv token ayarlamaları kullanan algoritmik stablecoin’ler olduğunu belirtiyor.

Peki ya Diğer Stablecoin’ler?

Binance USD (BUSD)

BUSD, Paxos tarafından çıkarılan, New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı (NYDFS) tarafından onaylanan ve Binance kripto para borsası tarafından desteklenen, 1:1 ABD doları destekli bir stablecoin’dir. BUSD madenciliği yapılamayan bir stablecoin’dir. Token’lar, bir kişi yeni token mint’lemek için Paxos’a ABD doları sağladığında oluşturulur. BUSD, ABD bankaları tarafından desteklenir. BUSD tarafında denetim raporları her ay yayınlanır. 

Tether (USDT)

Tether (USDT), Hong Kong merkezli Bitfinex tarafından işletilen bir stablecoin’dir. USDT, birinin sağladığı parayı dijital bir para birimine dönüştürerek, madeni paranın ABD doları da dahil olmak üzere çeşitli ulusal para birimlerinin fiyatında değerlendirilmesini sağlar. Tüm Tether token’ları, rezervleri tarafından desteklenmektedir, bunlar arasında Tether tarafından diğer taraflara verilen kredilerdeki varlıklar da bulunur. USDT ayrıca teminatlı krediler, şirket tahvilleri ve çeşitli diğer yatırımlarla desteklenmektedir. USDT’yi desteklemek için kullanılan gerçek nakit rezervlerinin miktarı, BUSD’a kıyasla daha düşük olabilir. USDT offshore bankalar tarafından desteklenir. USDT tarafında denetim raporları üç ayda bir yayınlanır. (Son rapor: Aralık 2021)

USDC

USDC, Circle tarafından kurulan, Coinbase ve Bitmain gibi şirketleri içeren merkez konsorsiyumu tarafından kontrol edilen bir stablecoin’dir. Tether’den farklı olarak USDC, ABDde düzenlenir ve FBS’nin tavsiyeleri altında kalsa bile ilgili düzenleyici kurumlar tarafından dayatılan tüm parametreleri karşılar. USDC’yi BUSD ile karşılaştırırsak, her ikisi de ABD düzenlemelerine uydukları, ABD bankaları ile çalıştıkları ve her ay denetim raporu sundukları için her iki stablecoin de aslında oldukça benzerdir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Talos’a 105 Milyon Dolarlık Yatırım

Türk Kripto Fenomenleri

Türk Kripto Fenomenlerinin Gündeminde Neler Var? | 11 Mayıs 2022