in

Hangi Kripto Trader Tipine Uygunsunuz?

İster uzun süredir kripto alanında olun, ister acemi bir trader, aşağıdaki kategorilerden birine uyma şansınız oldukça yüksek. Ayrıca, bir süredir trade yapıyorsanız, bir kategoriden diğerine geçmiş olma ihtimaliniz de muhtemel olabilir.

İster uzun süredir kripto alanında olun, ister acemi bir trader, aşağıdaki kategorilerden birine uyma şansınız oldukça yüksek. Ayrıca, bir süredir trade yapıyorsanız, bir kategoriden diğerine geçmiş olma ihtimaliniz de muhtemel olabilir.

Statik olmadığımız, zamanla değiştiğimiz ve geliştiğimiz için, marketin de kendimizin bir yansıması olduğunu söyleyebiliriz. Marketi tanımak kadar kendimizi de tanımak, iyi bir trader olmanın kapılarını bize açabilir.

Spekülatörler ve Kumarbazlar

Genel olarak Bitcoin ve kriptopara birimleri, oynaklıkları nedeniyle merkezi otoritelerce temkinli yaklaşılmaları konusunda uyarılır veya bu nedenle ciddi para birimleri ve varlıklar olarak kabul görmez. Oynaklık belirli bir zaman çerçevesine göre ölçülür. 1 dakikalık grafikte, hatta günlükte bile oynaklık vahşi bir derecede olabilir.

Spekülatör ve kumarbaz tipte traderlar, sadece belirli bir tokenin yükseleceği veya short işlem açmışsa tokenin düşeceği beklentileri üzerine trade yapar.

Açıkçası, spekülatörler için hangi kriptopara birimlerini trade ettikleri pek de önemli değildir. Bitcoin için Glassnode’un zincir üstü verileri gibi çok sayıda kaynak ve araç olması, Bitcoin’i onların favorisi yapabilir.

Spekülatörler ve kumarbazlar, bu konuda Dogecoin, Shiba, Samoyed Coin veya Internet Computer gibi diğer kriptopara birimleriyle de trade yapabilirler.

Bu tür traderlar haberleri yakından takip eder, dış etkilere olası tepkilere dayalı fiyat hareketlerini tahmin etmeye çalışır ve çok yetenekli (ve şanslı) olmadıkça, ne yazık ki bu tür traderlar genellikle piyasaya karşı kaybeder.

Bitcoin

Yetenekli Traderlar

Yetenekli traderlar, daha önce kendilerini spekülatörler olarak tanımlamış, trade yapmanın heyecanına kapılmış, ancak kayıplar ve hataların acısı ile şekillendirilmiş ve rafine edilmiş olabilirler.

Bu tür bir trader, ani heveslerle hareket etmek yerine matematiği kullanır ve bir plan temelinde sistematik trade yapmayı amaçlar. Yetenekli traderlar, belirli trade işlemlerini gerçekleştirmek için botları da kullanabilir.

Kurumsal yatırımcıları da içerebilen yetenekli traderlar, genellikle kripto piyasalarında ticaret yaparken, kredi piyasaları veya yatırımcı davranışını etkileyebileceğini bildikleri mali politikalar gibi diğer önemli piyasaları da yakından takip ederler.

Bu tür traderlar, kripto veya Bitcoin’e inanmış kişiler olmak zorunda değildirler. Bu traderlar fırsatçıdır ve bazıları Bitcoin odaklı olabilirken, diğerleri fiat zihniyetiyle çalışabilir ve daha fazla dolar biriktirmek için kriptoya değişken bir varlık sınıfı olarak bakabilir.

Portföyünü Çeşitlendirmiş Traderlar

Portföyünü çeşitlendirmiş yatırımcılar hem perakende hem de kurumsal yatırımcılar olabilir. Gelişmişlik derecelerine göre farklılık gösterseler de, her ikisinin de yaptıkları yatırımlarda biraz daha temkinli hareket etmesini bekleyebiliriz.

Bu tür traderler genellikle hızlı alım satım işlemlerine girerler veya HODL eğilimi gösterirler ve hatta riske karşı korunmak için futures işlemleri kullanırlar. Buradaki fikir, riski sınırlamak için belirli varlıkları birbirine karşı yerleştirmektir.

Bu yatırımcılar nadiren tek bir varlık sınıfına bağlı kalırlar ve sermaye/hisse senetleri, değerli metaller, nakit, gayrimenkul ve benzeri gibi diğer varlıklara sermaye tahsis etme olasılıkları daha yüksektir.

Bu yatırımcılar için Bitcoin’in oynaklığı kumarbazlar için olabileceği kadar rahatsız edici değildir. Oynaklık, genellikle farklı varlıklarla işlem yapılarak ortadan kaldırılır. Bu tür bir yatırımcı, temel bir öncelik olarak servetin korunması ile genellikle sürdürülebilir ılımlı büyüme arıyordur.

Çeşitlendirmeyi başarmak zor değildir, ancak portföyünüzde çok sayıda kriptopara birimine sahip olmanın çeşitlendirilmiş bir portföye eşit olduğu fikri yanlıştır. Çeşitlendirme, yalnızca sermayenin korelasyonsuz veya negatif korelasyonlu varlıklara tahsis edilmesi durumunda veya yalnızca kripto ile ilgileniyorsanız anlamlıdır, o zaman en azından farklı sınıflandırmalar arasında tahsis etmek önemlidir. Örneğin DeFi, NFT, ölçekleme, altyapı, yeni nesil blockchain, ido platformları projeleri gibi..

Trader

İdeolojik Yatırımcılar/Maksimalistler (HODL’cular)

Birçok trader, ömür boyu HODL yapacaklarını söyleyerek bir coin alır, ancak büyük olasılıkla bazı sebeplerden dolayı bu sözlerini tutamazlar.

Bununla birlikte, Bitcoin söz konusu olduğunda, katıksız büyümesi nedeniyle, daha önce portföylerini çeşitlendirmiş bazı yatırımcılar, portföylerinin giderek Bitcoin’e doğru eğildiğini gördüler.

İronik olarak, kumarbazların bakış açısından, tüm enerjilerini ve sermayelerini Bitcoin ticaretine odaklamak çok riskli görünüyor. Bununla birlikte, maksimalist traderlar daha yüksek bir zaman diliminde çalıştığından, oynaklık onlar için daha az endişe vericidir.

Yetenekli traderlar piyasayı etkileyebilir, ancak HODL’cular, yeterince kararlılarsa bundan pek etkilenmezler. Herhangi bir şey olursa, bu traderlar aşağı yönlü salınımlarda satın almak için kenarda bekleyeceklerdir. Bu traderlar için ayı piyasası olasılığı, daha fazla Bitcoin biriktirmenin bir yolu olarak memnuniyetle karşılanıyor.

Portföyünü çeşitlendirmiş yatırımcılar ise, bu tür durumları inanılmaz derecede riskli olarak algılayabilir ve varlıklarını koruma/kademeli büyüme perspektiflerini hesaba katarsak HODL onlar için riskli olabilir. Ancak, HODL’cular, inançla hareket ediyor ve dengeli bir portföy aramıyor.

Bitcoin maksimalistleri, Bitcoin’e yatırım yapmak yerine (çünkü bu, gelecekte satmayı düşündükleri anlamına gelebilir), geçiş yaparlar.

Bitcoin’i ana para birimleri gibi gören bu tür traderlar için “sat” düğmesi yoktur. Aksine, satın alma ve satın almama seçeneği vardır.

Peki siz ne tür bir tradersınız?

Kaynak: AAX Academy

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

LOCGame

LOCG Topluluğu İçin Staking Rehberi

50,000 USD’nin Üzerine Çıkan Bitcoin Neden Yükseldi?