in , , , , ,

Hangi Kripto Para Birimleri Bitcoin’i Geride Bırakabilir?

Hepimiz biliyoruz ki, Bitcoin’in devrim niteliğindeki icadından sonra oluşturulan tüm kripto para birimleri daha sonra Bitcoin’in ayak izlerini takip etmişti. Ethereum, Ripple, Tron veya başka bir kripto para birimini değerlendirmeye alırsak eğer her zaman akıllardaki soru şudur: Piyasayı kim domine edecek?

Bitcoin fiyatları bugün her zamankinden daha fazla yükseliyor. Son olarak 64.000 dolar seviyelerine çıkan Bitcoin geçilmesi çok zor trilyon dolarlık bir market değerine ulaştı. Neredeyse sıfıra yakın derecede minimal işlem ücretlerine ve üçüncü taraf etkisi olmayan ilk büyük merkeziyetsiz platform olması Bitcoin’i oldukça güçlü kılmaktadır.

Doge

Bu yüzden Bitcoin’i geçebilecek herhangi bir kripto para birimi olduğu konusunda tereddütlerimiz var. Mevcut 1000’den fazla kripto para birimi arasında, gelecekte Bitcoin’i yenebilecek tüm temel kripto para birimlerinin oluşumunu, ilerlemesini ve başarısını öğrenmek için biraz derine inelim.

Ethereum

Ethereum, akıllı sözleşmeleri ve Dapps teknolojisi ile işleri bir sonraki seviyeye taşıdı. Vitalik Buterin’den sonra 2015 yılında piyasaya sürülen, kripto para birimlerinin geri kalanından çok daha verimli, bağımsız ve güvenli olan merkezi olmayan bir yazılım platformudur. Ayrıca önümüzdeki aylarda gelecek Ethereum 2.0 teknolojisi ile gas ücretlerini düşürüp yatırımcıların ilgisini çekmeyi amaçlamaktadır. Kim bilir belki de çok iyi verimle çalışacak bir Ethereum 2.0 Ethereum’u zirveye taşıyabilir. Oil Profit’e göre, Ethereum, 288 milyar dolar olan market değeri ile Bitcoin’den sonra en yüksek fiyat değerine ve piyasa değerine sahiptir. Alıcıları doğrudan satıcıya bağlayarak, dolandırıcılık, verimsizlik eksikliği, işlemlerde hata risklerini büyük ölçüde azaltır.

Litecoin

2011 yılında eski bir Google Mühendisi tarafından inanılmaz bir buluş olan Litecoin, gerçek Bitcoin’den oldukça iyi çalışan gümüş bir Bitcoin gibidir. Bitcoin’in yerini almak için tek şansı olası bir rallide değerinin inanılmaz biçimde artması. Bunun nedeni, Litecoin’in hızlı, verimli ve küresel ödemeler yapması kolay olmasıdır. Ayrıca, oldukça yüksek bir arzı var ve trilyon dolarlık Bitcoin’den daha düşük fiyatlarla kolayca erişilebilir. Bununla birlikte, Litecoin, küresel olarak güvenli, kolay ve etkili bir Bitcoin alternatifi olarak kanıtlandığı için kripto dünyasında büyük bir popülerlik kazanmıştır.

Cardano (ADA)

İşte şimdiye kadarki en güvenli kripto para birimi olarak spot ışığı yakalayan başka bir kripto geliyor. Ayrıca, 90 araştırma makalesinin yayınlanmasından sonra verilen merkezi olmayan bir blockchain üzerinde çalışan ouroboros-proof-of-stake olarak da bilinir. Cardano tarafından kurulan bu kripto para, son derece kolay, güvenli ve etkili bir küresel finansal işletim sistemi sunmuştur. Hükümet kurallarına ve düzenlemelerine saygı göstererek işlem yapma ve finansal ürünler oluşturma konusunda büyük bir yardımı oldu. Bitcoin’in başarısının ardından Cardono, yazının yazıldığı şu sıralarda 40 milyar dolarlık bir piyasa değerine ve 1.23 dolarlık fiyat değerine sahip.

BitTorrent

Polkadot

Polkadot, büyük sermayelerde risk almaktan çekinen acemi kripto yatırımcıları arasında özel bir hayran kitlesine sahiptir. Polkadot, özelleştirilmiş yan zincirlerin genel blok zincirleriyle bağlantı kurmasını sağlayan heterojen bir çok zincirli değişim ve çeviri mimarisidir. Protokol, Ethereum kurucu ortağı Gavin Wood tarafından oluşturuldu. Şu anda 30.8 milyar dolar olan piyasa değeri açısından 8. sırada yer alıyor. Sadece izin verilen blok zincirlerin tam güvenliğini sağlayan gelişmiş kripto para birimi yazılımı üzerinde çalışır. Polkadot’un çalıştığı sistem, kripto para birimi değişimine ve bunların uygulanabilir kullanımına izin verir. Blockchain’in bu birlikte çalışabilirliği, yalnızca Polkadot tarafından kullanılan gizlilik açısından Bitcoin’den üstündür. Bir Polkadot madeni para bugün ortalama 33 dolarlık bir fiyatla işlem görüyor.

Bitcoin Cash

Listede sahip olduğumuz en çok beklenen ve güvenilir altcoinlerden biri. Bitcoin Cash 2017 yılında piyasa sürüldü ve farklı dijital para birimleri arasında meydana gelen bölünmenin bir sonucu olarak kabul edildi. Bitcoin Cash’in oluşturulmasını destekleyen fikir, hem karlı hem de ölçeklenebilir kriptoyu tanıtmaktı. Bir kriptonun ölçeklendirilmesi ne kadar büyük olursa, herhangi bir blockchain teknolojisine bağlı bloklar o kadar fazla olur. Bitcoin Cash, 15.65 milyar dolarlık piyasa değeri ve 835.75 dolarlık fiyat değeri ile Bitcoin’in diğer etkili alternatiflerinden biridir.

Bu yazıyı özetleyecek olursak, Bitcoin şu anda en önde gelen kripto para birimidir ve piyasa değeri 64.000 doları aşmıştır. Bununla birlikte, diğer kripto para birimleri zor da olsa Bitcoin’i yenme ve en iyi para birimi olma potansiyeline sahiptir.

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız. 

Vefa İlgün tarafından yazıldı.

Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünü 2020 yılında bitiren Vefa, şu anda Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği ABD'nda yüksek lisans yapmaktadır. İleri derecede İngilizce ve temel seviyede Almanca bilmektedir. Aktif olarak inşaat ve ticaret sektörlerinde yer almaktadır. Kripto para sektörüyle 2021 yılında tanışmıştır.

Coreto

Coreto (COR) Nedir? Nasıl Satın Alınır?

Hathor

Blockchain’in WordPress’i: Hathor