in ,

Hangi Coin Yeni Ethereum Olabilir?

Ethereum ağındaki kilitli toplam değer (TVL), 23 Ocak’ta 32,8 milyon ETH ile zirveye ulaştı ve o zamandan beri %20 düşüş yaşadı.

Ayrıca, Ethereum ağının ortalama işlem ücreti 16 Mart’ta 8 dolardan düştü ancak son zamanlarda tekrar 15 dolara yükseldi. DeFi hizmetleri ve NFT’lere yönelik aşırı talebin neden olduğu yüksek gaz ücretleri ve Ethereum’daki ağ tıkanıklığı nedeniyle kullanıcılar farklı akıllı sözleşme platformlarına yönelmeye başladı.

Dijital varlık yöneticisi Grayscale, Ethereum blockchain’ini New York’a; diğer akıllı sözleşme platformlarını ise New York’un en iyi ve en kötü bölgelerine benzettiği bir rapor yayınladı ve şunları söyledi:

Ethereum New York City gibi geniş, pahalı ve belirli alanlarda sıkışık olabilir. Bununla birlikte; en zengin uygulama ekosistemine de sahiptir.

Grayscale raporu; Ethereum’u Solana (SOL), Avalanche (AVAX) ve Cardano (ADA) gibi daha yeni rakip blockchain’lerle kıyaslıyordu. Bu yazımızda Ethereum’un rakibi olarak görülen ve yeni Ethereum olarak değerlendirilen akıllı sözleşme platformlarını inceliyoruz.

Near Protocol (NEAR)

NEAR, popüler kripto stratejisti Altcoin Sherpa’nın Ethereum’a rakip olarak gördüğü altcoin’ler arasında yer alıyor. Near Protocol’ün (NEAR) tedarik arz oranının dengeli oluşu, vizyonundaki tutarlılık, listelenme potansiyeli NEAR’ı yatırımcılar için cazip hale getiriyor.

Toplam arzda sadece bir milyar $NEAR var ve bunun 659 milyonluk bölümü dolaşımdaki arzda bulunuyor. Son 24 saatte gözlemlenen %18,76’lık artış, NEAR’ın piyasa değerini 10 milyar doların üzerine çıkardı. Bu %20.93, Mart ayındaki %85.73 aylık ralliyi daha da artırıyor.

NEAR

Solana (SOL)

Grayscale, Solana’yı Los Angeles’a benzeterek Solana’nın “daha hızlı ve farklı kullanım durumlarına odaklanan yapısal olarak farklı bir ağ” olduğunu söyledi.

Solana’nın mimarisi, daha fazla merkezileştirme pahasına olsa da hıza ve daha düşük ücretlere öncelik veren farklı bir fikir birliği mekanizmasına dayanıyor. Solana, L2 zincirleri aracılığıyla ölçeklendirmek yerine; işlemleri hızlı bir L1 zinciri üzerinden yürütüyor.

Solana’nın önümüzdeki haftalardaki fiyat hareketleri için öngörülerde bulunan kripto analisti Altcoin Sherpa, Solana’yı oldukça yüksek performanslı bir blockchain olarak değerlendiriyor.

Solana, son yedi günde %34,50 yükseldikten sonra bu yazının hazırlandığı saatlerde 136,52$’dan işlem görüyordu. Bu, onu geçen hafta %28,07 değer kazanan Terra (LUNA)’nın önüne geçirdi. Solana, bu yazının hazırlandığı sıralarda 135.93$’dan işlem görüyor.

Solana (SOL) bu hafta piyasa değerine göre ilk 10 varlık arasında en iyi performansı sergiledi. Avalanche (AVAX), %11,4’lük bir artış ile bir sonraki en iyi performans gösteren oyuncu oldu. Solana’nın ve Avalanche’ın ardından ise şu anda ATH bölgesinde bulunan Terra (LUNA) geldi.

Makro uzmanı Raoul Pal, yüksek performanslı bir blockchain olan Solana’yı, Ethereum’a (ETH) karşı ciddi bir rakip olarak görülürken Solana’nın fiyatının artmaya devam edeceğini düşünüyor.

Real Vision CEO’su olan Raoul Pal, Solana akıllı sözleşme platformu Ethereum’dan daha iyi performans gösterme yolunda göründüğü için Solana’nın ekosisteminden daha fazla gelişme beklediğini söyledi.

Grayscale tarafından hazırlanan bir rapora göre; Solana, 15 Mart 2022 itibariyle saniyede yaklaşık 2300 işlem gerçekleştiriyor

Avalanche (AVAX)

Grayscale, Avalanche ekonomisinin NYC’ye benzemesi, ancak daha küçük bir ağa sahip olması nedeniyle Avalanche’ı Chicago’ya benzeterek Avalanche için geliştirme sürecinin daha merkezi olduğunu, işlemlerin ise daha ucuz ve daha az sıkışık olduğunu belirtti.

Kripto analisti Altcoin Sherpa’ya göre Ethereum rakibi AVAX, SOL’u takip ediyor ve önümüzdeki haftalarda ralli yaşayabilir. AVAX, bu yazının hazırlandığı sıralarda 98.17$’dan işlem görüyor.

Grayscale’a göre Avalanche için, Crabada gibi oyuna özel alt ağlar ve Deloitte gibi firmalarla ortaklıklar, diğer zincirlerdeki uygulamalara kıyasla daha fazla farklılaşma sunarak Avalanche’ın ileriye doğru farklı bir kimlik oluşturmasına yardımcı olacak.

Fantom (FTM)

Fantom (FTM), kendisini yeni nesil akıllı sözleşme platformu olarak görüyor ve birçok kişi tarafından  gelecekte Solana veya Ethereum’dan daha başarılı olabileceği iddia ediliyor. Bununla birlikte; Andre Cronje ve Anton Nell gibi tecrübeli isimlerin DeFi ve kripto endüstrisinden ayrılması hem Fantom’ı (FTM) hem de tüm kripto sektörünü etkiledi. Fantom (FTM) fiyatı, projesiyle ilgili kilit isimlerin ayrıldıklarını açıklamasının ardından coin başına 1,32 dolara ulaşan, %22 bir düşüş yaşamıştı.

Fantom, yaşanan bu ayrılığın ardından kripto piyasasına yetişmeye çalışırken yükseliyor. Fantom, 31 Mart’ta 335 milyon FTM’lik (yaklaşık 480 milyon dolarlık) hibe programını başlattığını duyurdu.

Ayrıca; Fantom, 30 Ağustos 2021’de başlatmış oldukları 370 milyon dolarlık hibe programı için 100’den fazla başvuru aldıklarını ve seçili projelerin ekosistemlerini büyütmelerine ve uygulama oluşturmalarına yardımcı olduklarını da paylaştı.

Andre Cronje ve Anton Nell, projeden ayrıldıklarını duyurduğunda olumsuz etkilenen Fantom fiyatı, toparlanmış ve proje Cronje ve Nell olmadan da yoluna devam edebilecek gibi görünüyor. FTM, bu yazının hazırlandığı sıralarda geçen haftaya göre %19’luk artışla 1.59$’dan işlem görüyor.

Cardano (ADA)

Cardano, Ethereum rakipleri arasında çevresel olarak daha sürdürülebilir bir alternatif konumundadır. Cardano, Ethereum’a benzer bir platform sunmakla birlikte tasarımda araştırma odaklı bir yaklaşımı vurgulaması bakımından farklılık gösterir.

Cardano’da akıllı sözleşmelerin dahil edilmesinden bu yana yavaş bir başlangıç yaşadıktan sonra, ağ son aylarda canlandı. 1 Ocak’tan bu yana Cardano’nun TVL’si %25.000’den fazla artarak 300 milyon dolara ulaştı. Cardano’nun yerel tokeni ADA, bu yazının hazırlandığı sıralarda 1.18$’dan işlem görüyor. Ayrıca; dünyaca ünlü rapçi Snoop Dogg, yakın zamanda Cardano NFT’leri çıkarmaya hazırladığını duyurdu.

Ethereum, rakip ağlardan 10 kat daha büyük, toplam değeri 100 milyar doların üzerinde olan 500’den fazla uygulama ile en zengin uygulama ekosistemine sahiptir. Bununla birlikte; Ethereum ücretleri işlem başına 10 doları tutmaya başladığından diğer akıllı sözleşme platformları günlük on-chain işlem sayılarında güçlü bir büyüme yaşamış durumda.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

ApeCoin (APE) Nedir?

CheersLand’in Yaklaşan MetaChess IDO Duyurusu