in , ,

Handshake Nedir?

Handshake

Handshake (HNS), merkeziyetsiz eşler arası, izinsiz bir adlandırma protokolüdür. Bununla birlikte .COM ve diğer birçok genel ve ülke kodu etki alanı gibi merkezi olarak yönetilen alan adlarına bir alternatif sağlamayı amaçlar.

Pratikte Handshake, mevcut IANA kök zincirine alternatif bir DNS zinciri olmayı hedefliyor. Bugün, yeni üst düzey alan adlarının (TLD’ler) oluşturulması ICANN tarafından yönetilmektedir ve bir başvuru sürecine tabidir. Kök DNS’de yeni bir TLD oluşturulması için TLD’ye başvurmanız, açık artırmayı kazanmanız ve TLD’nin onaylanmasını beklemeniz gerekir.

Handshake

Yeni gTLD’ler için sınırlı sayıda spot olması nedeniyle bu süreç karmaşık, pahalı ve zaman alıcıdır. Aynı zamanda tek bir organizasyonun elinde kesinlikle merkezileştirilmiştir. HNS bunu değiştirmek istiyor.

Handshake Amacını Nasıl Sağlıyor?

Handshake, blok zincirinde TLD’leri uygulama, oluşturma ve yönetme sürecini merkezden uzaklaştırır. Herkes, Handshake blok zincirine özgü HNS token’ını kullanarak TLD’leri satın alabilir veya satabilir. Handshake, merkezi organların TLD’leri neyin veya kimin kaydettirebileceği ve yönetebileceğine ilişkin kararları vermesini ortadan kaldırarak kök bölgenin sansürsüz ve izinsiz olmasını sağlar.

Tek bir varlık sistemde depolanan veriler üzerinde kontrol sahibi değildir ve katılmak için yeterli HNS’ye sahip olan herkes bunlara erişebilir. Tüm süreç, HNS protokolünün kendisinde kodlanmıştır ve hiçbir birey, topluluk mutabakatı olmadan sürece giremez.

Ağdaki her eş, kök DNS adlandırma bölgesini doğrular ve yönetir. Bu da DNS kök bölgesini yönetmek için merkezi yönetim organlarını gereksiz kılar. Kök bölgesini, her işlemin ağdaki her eş tarafından kriptografik olarak doğrulandığı merkeziyetsiz blok zinciri işlemleri şeklinde depolar. Blok zincirinde depolanan kök bölge gerçeğin kaynağıdır. Sahiplik bilgileri, TLD sahiplerinin gizliliğini sağlamak için şifrelenmiş bir durumda saklanır.

Handshake ayrıca, SSL sertifikalarını imzalamak için merkezi Sertifika Yetkililerine (CA) olan ihtiyacı ortadan kaldırmayı da amaçlar. Şu anda, SSL sertifikaları, bir CA’yı temsil eden güven bağlantıları tarafından yetkilendirilir. Güven bağlantı sertifikası, bir CA tarafından verilen ve aygıtlara önceden yüklenmiş olarak gelen bir sertifikadaki imzayı doğrulamak için kullanılır. Bu, kendi zorluklarıyla birlikte gelir.

DANE güvenlik protokolü (Adlandırılmış Varlıkların DNS Tabanlı Kimlik Doğrulaması) mevcuttur. Örneğin, bir tarayıcının bir alanın TLSA (TLS Kimlik Doğrulaması) DNS kaydını kontrol etmesine ve web sunucusu tarafından alanın arkasında sağlanan bir sertifikanın gerçekliğini doğrulamasına izin verir. Ek bir güven çapasına ihtiyaç duyar. Belirli bir etki alanı için verilen sertifikanın gerçekliğini doğrulamak için yalnızca TLSA kaydına dayanır.

Handshake blok zincirinin yalnızca birinci seviye TLD’lerle ilgilendiğini unutmamak önemlidir. Handshake, TLD’nin oluşturulmasından ve saklanmasından sorumlu olacaktır. TLD sahiplerinin, ikinci düzey alan adlarını kiralamak veya kaydına izin vermek isterlerse TLD bölgesini bir DNS barındırma hizmetine devretmek için Handshake blok zincirindeki TLD için uygun ad sunucusu girişlerini ayarlamaları gerekecektir.

Örneğin, mevcut kayıt-tescil ettiren durumu ile herkes Handshake üzerinden TLD başvurusunda bulunabilir. Daha sonra bir kayıt defteri olabilir ve alan adlarının kaydını kendi TLD’niz altında açabilirsiniz. Kendi kayıt şirketi uygulamanızı geliştirebilir veya TLD’nizi halihazırda mevcut olan HNS kayıt platformlarından birine kiralayabilirsiniz. Bireylerin sahip olmadıkları bir TLD’den ikinci düzey bir alan almalarına izin veren birkaç HNS kayıt şirketi bulunmaktadır.

Handshake isim kaydı için yardımcı token sistemini kullanır. Platform bunun için HNS token’ını çıkartmıştır.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

MES tarafından yazıldı.

İletişim Kurarak Kazanma Fırsatı: Talk-to-Earn Nedir?

kriptopara

Alameda Research’ün Yatırım Yaptığı Projeler