in ,

Halving, Bitcoin (BTC) Fiyatını Nasıl Etkiler?

Bitcoin Halving, kripto para madencilerine onayladıkları her bir blok için verilen BTC ödülünün yarıya inmesi anlamına geliyor.

Bitcoin, Goldman Sachs

Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun kurduğu sistem gereği, çıkarılan Bitcoin sayısının zamanla azalması, arzdaki düşüşle birlikte BTC fiyatı için artış sağlanması amaçlanıyor. Bu zamana kadar halving’in uygulandığı ilk blok zincir ağı ve kripto para birimi Bitcoin’dir. Piyasaya sürüldüğü 2009 yılında 50 BTC olan madencilik ödülü, dört yılda bir gerçekleşen yarılanmayla birlikte giderek düşmüştür. 2012 yılında 25 BTC’ye düşen blok ödülleri, 2016 yılında 12.5 BTC’ye, 2020 yılında ise 6,25 BTC’ye düşmüştür. 2024 yılında gerçekleşecek olan Bitcoin Halving etkinliğinden sonra blok ödülü 3.125 BTC’ye düşecek.

Halving (Yarılanma) Neden Önemlidir?

Halving, kripto para birimi ekonomik modellerinin merkezinde yer alır, çünkü kripto paraların öngörülebilir bir düşüş oranının ardından sabit bir hızda çıkarılmasını sağlarlar. Böyle kontrollü bir parasal enflasyon oranı, esasen sonsuz bir arza sahip olan kripto para birimleri ile geleneksel fiat birimleri arasındaki temel farklardan biridir.

Halving’in BTC Fiyatına Etkisi Ne Olur?

2024 yılında gerçekleşecek olan halving etkinliğinin Bitcoin fiyatına etkisini tahmin edebilmek için geçmiş verilere göz gezdirebiliriz.

Bitcoin ağında gerçekleşen ilk halving etkinliği, 28 Kasım 2012’de gerçekleşti. BTC fiyatı, etkinliğin gerçekleşmesinden bir yıl sonra 12 dolar seviyesinden %8.500 artış yaşayarak 1.030 dolar seviyesine yükseldi.

BTC

Tarihler 2016 yılını gösterdiğinde ikinci halving etkinliği merakla bekleniyordu. Kripto benimsenmesinin artmaya başladığı bu süreçte ikinci yarılanma gerçekleşti. 9 Temmuz’da gerçekleşen halving etkinliğinin ardından kısa vadeli fiyat artışları gerçekleşti ve fiyatta düşüşler görüldü. İkinci halving’in ardından 1.5 yıl geçtikten sonra BTC, o dönem tüm zamanların en yüksek değeri olan 20.000 dolara yükseldi.

Üçüncü ve bu zamana kadar gerçekleşen son halving etkinliği ise 2020’de oldu. Covid 19 pandemisinin küresel ekonomiye darbe vurduğu bu dönemde, BTC fiyatı da 10.000 dolar seviyelerinde seyrediyordu. Üçüncü halving’in gerçekleşmesinin ardından 1.5 yıl sonra Bitcoin yine yeni bir zirveye ulaştı ve Kasım 2021’de ATH seviyesini 69.000 dolar olarak belirledi.

Buradan yola çıkarak Bitcoin fiyatının halving dönemlerinin bir yıl veya bir buçuk yıl sonra arttığını gözlemleyebiliriz. Önümüzdeki halving sürecinde de aynı fiyat hareketleri aynı zaman süreçleri içerisinde gerçekleşebilir. Ancak, kripto paraların benimsenmesinin o dönemlere göre arttığını unutmamakta fayda var. Eğer kripto benimsenmesinin ve blockchain teknolojisinin anlaşılmasının bir etkisi olursa, bu yarılanma sürecinde BTC fiyatı çok hızlı reaksiyon alıp yeni zirvelere ulaşabilir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

PancakeSwap (CAKE) Kendi Boğasını Yaşayabilir mi?

Metaverse ve Gaming Dünyasında Bu Hafta Neler Yaşandı?