in ,

Haftanın Testnet’leri

Testnet

Bu yazımızda, bu hafta içerisinde yayına giren testnet projelerini kaleme alacağız.

Testnet, test için kullanılacak alternatif bir blok zinciridir. Uygulama geliştiricilerinin veya testçilerin gerçek paralar kullanmadan test para birimleri ile uygulamayı test etmelerini sağlar.

SanchoNet (CIP-1694)

Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, CIP-1694 testnet web sitesi SanchoNet’in artık yayında olduğunu duyurdu.

Adını Voltaire’in doğum yılından alan CIP-1694, Cardano’nun Voltaire döneminin başlangıcında yönetişimi gündeme getiren odak noktasıdır. CIP-1694 her Cardano topluluğu üyesine Cardano’nun gelecekteki yönü hakkında söz hakkı vermeyi amaçlamaktadır. Cardano’nun yönetişim geleceğine açılan kapı olarak adlandırılan SanchoNet, Cardano topluluğunu kontrollü bir testnet ortamında CIP-1694’ün yönetişim özellikleriyle tanıştıracak.

Testnet

Immutable (zkEVM Testnet)

Web3 oyun platformu Immutable, altyapısını çeşitlendirmek amacıyla zkEVM testnet’i başlattığını duyurdu.

zkEVM, Ethereum Sanal Makinesi ile uyumlu, gas ücretlerini azaltmayı ve işlemleri artırmayı amaçlayan bir ölçeklendirme özeliği olan bir sıfır bilgi toplamasıdır (zkRollup). Bu, Web3 oyunları oluşturmak isteyen geliştiricilerin mevcut akıllı sözleşmelerini Ethereum’dan Immutable’ın zkEVM testnet ağına herhangi bir aksaklık olmadan taşıyabilecekleri anlamına geliyor.

IconX Testnet

Kore Ethereum’u olarak bilinen blok zincir projesi IconX, IBC entegrasyonu için 14 Ağustos 2023’te testnet ağını yayına aldı.

Testnet

Offshift v2 CLI Testnet

Offshift, Ethereum Layer-1’de çeşitli gizlilik, anonimlik ve gizlilik unsurlarını sağlayan ve koruyan özel bir DeFi uygulamaları ekosistemidir. Proje, 14 Ağustos 2023’te Offshift v2 CLI testnet ağını yayına aldığını açıkladı.

DeBank Chain Testnet

Tüm EVM zincirlerindeki tokenlerin, DeFi protokollerinin ve NFT’lerin çoğunu kapsayan, Web3 tabanlı bir portföy izleyicisi olan DeBank, DeBank Chain Testnet’in lansmanını duyurdu.

11 Ağustos 2023’te testnet ağını yayına aldığını açıklayan De Bank, mainnet’in 2024 yılında hayata geçirileceğini belirtti.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Bu Haftanın Artan 10 Coin’i

Aptos (APT) Ekosisteminde Yaşanan Son Gelişmeler