in ,

Haftalık Glassnode Verileri Piyasa için Ne Diyor?

Bitcoin (BTC) 16.900 seviyelerinde bulunurken Glassnode, yeni bir haftalık rapor yayınladı. Veri analitik şirketi bu haftaki raporunu “FTX’in Çöküşü” ismi ile yayınladı. 

Glassnode verilerine göre Bitcoin (BTC) sahipleri kripto para borsalarından hızla çekiliyor. Glassnode’a göre Bitcoin yatırımcıları, kripto para borsası FTX’in çökmesinin ardından Bitcoin varlıklarını saklamaya karar verdi. Raporda paylaşılan bilgilere göre kripto borsaları, ayda 1,75 milyar doları aşan büyük bir Bitcoin çıkışına tanık oldu. 

“FTX’in çöküşünün ardından, Bitcoin yatırımcıları ayda 106.000 Bitcoin ile tarihi oranda çekim gerçekleştirdi.” 

Glassnode verileri, bu süreçte Bitcoin’lerin kripto para borsalarından çıkış yapmasıyla birlikte küçük yatırımcıdan balinalara kadar tüm cüzdanların Bitcoin bakiyelerinde büyük artışlar olduğunu belirtiyor. Verilere göre FTX’in başarısızlığı, Bitcoin yatırımcılarının davranışlarında belirgin değişiklik yarattı. Verilere göre benzer gözlem ETH hesapları ile de yapılabilir. Ve geçtiğimiz hafta borsalardan 1.1 milyon ETH çekildi. 

Glassnode verilerine göre FTX’in çöküşünden sonra yatırımcılar kripto borsalarını stablecoin’lerle doldurdu. Glassnode’a göre yatırımcılar, bu hamleyle birlikte düşeni satın almaya hazırlanıyor. 

“10 Kasım tarihinde borsalar en dramatik stablecoin girişlerinden birine tanık oldu. FTX’in çöküşünün ardından borsalara 1,04 milyar dolardan fazla stablecoin akışı gerçekleşti.” 

Glassnode verilerine göre yaşanan ani değişiklik, kripto borsalarındaki stablecoin rezervlerini tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 41.18 milyar dolara kadar yükseltti. Döviz rezervlerinde tutulan 21.44 milyar doların üzerinde BUSD hakimiyetinde de kayda değer artış bulunuyor. 

FTX krizi ile birlikte piyasalar ilginç bir durumun içine girdi. Stablecoin’ler borsalara akarken iki büyük kripto varlık BTC ve ETH tarihi oranlarda geri çekildi. Glassnode, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı: 

“Yatırımcı varlıklarında bir geçiş var gibi görünüyor. Stablecoinler borsalara akıyor, Bitcoin ve Ethereum gibi güvenilir varlıklar dışarı akıyor. Bu, stablecoin satın alma gücünde ayda 4 milyar dolarlık net bir artışa yol açıyor diyebiliriz.” 

Glassnode haftalık bültenin ilerleyen bölümlerinde elinde Bitcoin tutan yatırımcıları inceledi. Analitik şirketine göre FTX çöküşü, Bitcoin yatırımcılarının varlığa olan inancını kaybetmesi için olası bir süreç. Verilere göre uzun vadeli yatırımcı arzı, 6 Kasım’dan bu yana 61,5 BTC azaldı. Sadece son 7 günde ise bu sayı yaklaşık 48,1 BTC idi. 

Glassnode genel durumu şu ifadelerle değerlendirdi:

“FTX çöküşü ile birlikte yatırımcılar ani panik yaşadı. Koşulların büyüklüğü göz önüne alındığında bu beklenen bir sonuçtu.”

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Crypto Mario tarafından yazıldı.

Bu Hafta Takip Edilecek Önemli Gelişmeler

Kripto Para Piyasası Düştüğünde Para Kazanma Yöntemleri Nelerdir?