in ,

Haftalık Glassnode Verileri Bitcoin için Ne Diyor?

Bear, bitcoin

Bitcoin (BTC) 20 bin dolarlık psikolojik fiyatın üzerinde işlem görüyor. Glassnode, önümüzdeki süreçte ortaya çıkabilecek riskleri inceleyen “Hammering Out The Bottom” başlıklı haftalık zincir raporunu yayınladı. 

Twitter üzerinden raporun linkini yayımlayan Glassnode, gönderiyi şu ifadelerle paylaştı: 

Bitcoin bu hafta 20 bin dolar seviyesinin üzerine çıkarak 20,961 dolara kadar yükseldi. Eylül ayının başından bu yana giderek daralan bir alanda konsolide edildikten sonra bu bir ilk yardım rallisi.

Glassnode haftalık olarak paylaştığı raporda, bir dizi verinin şu anda sıçradığını ve Bitcoin pazarının dibe vurduğuna dair nispeten tutarlı bir argüman oluşturduğunu belirtiyor. Bu bağlamda, mevcut rakamlar önceki Bitcoin verileri ile karşılaştırılabilir.

Glassnode, iddiayı desteklemek için Mayer Multiple göstergeleri ve Bitcoin’in gerçekleşmiş piyasa değeri ile bir grafik oluşturdu. Realized Price (Gerçekleşmiş Değer), sadece aktif olan Bitcoin’leri hesaplar. Cüzdanlarda bekleyen veya ölü kabul edilen BTC’leri hesaplamaz. Mayer Multiple göstergeleri ise aşırı alım ve düşük alım koşullarını değerlendirmeye yardımcı olur. 

Grafiğe göre bu model, mevcut ayı piyasasında tekrarlandı ve Haziran ayı dip seviyeleri 35 gün boyunca her iki modelin altında işlem gördü. Piyasa şu anda gerçekleşen fiyatın alt tarafına 21.111 dolar seviyesinden yaklaşıyor ve bunun üzerinde bir kırılma kayda değer bir güç işareti olabilir.

UTXO Gerçekleşen Fiyat Dağılımı (URPD) göstergesini kullanan Glassnode, mevcut ayı piyasasında hala daha fazla konsolidasyon ve süre gerekebileceğini çünkü coin’lerin el değiştirmesinin, toplarım arzın %22,7’sinin yeniden dağıtıldığı 2018-2019 dip keşif aşamasına göre daha düşük olduğunu kaydetti.

Rapora göre Bitcoin dipten çıkmaya hazırlanıyor olsa da ikna edici bir yeni talep akışının olmaması nedeniyle ayıdan boğaya geçiş tam olarak oluşmadı. 

2014 ve 2015 ayı piyasası boyunca, BTC fiyatı iki metrik arasındaki aralıkta 10 ay kaldı. 2018-2019 ayı sezonuna bakıldığında ise bu süreç 5 aydı. Tarih tekrar ederse Bitcoin yatırımcıları boğa sezonu için biraz daha bekleyebilir. 

Glassnode, geçmişteki veriler ve bugünkü verileri kıyaslamak adına aşağıdaki iki grafikle 2018-19 ayı piyasası için giriş ve çıkış tarihlerindeki URPD’yi karşılaştırmış. 

 

Aynı analizi 2022’de de gerçekleştirdiğimizde, fiyatın Temmuz ayında “gerçekleşen fiyat” altına düşmesinden bu yana arzın yaklaşık %14’ünün yeniden dağıtıldığını ve şu anda bu fiyat aralığında toplam arzın %20,1’inin elde edildiğini görebiliriz.

Aynı analiz, 2018-19 döngüsünün sonuyla karşılaştırıldığında hem servetin yeniden dağılımının büyüklüğü hem de dipteki nihai arz konsantrasyonu 2022 döngüsünde biraz daha düşük. 

Glassnode aşağıdaki grafikte, tedarik karlılığı döngüsünü paylaşmış.

  • Grafik üzerinde Euphoria olarak belirtilen kısım Kar ve Bitcoin hakimiyetini gösteriyor. 
  • Bottom Discovery, Kayıp ve Hakimiyet dengesini gösteriyor. 
  • Bull/Bear Transition ise boğa ve ayı geçişindeki kar-zarar dengesini gösteriyor.

Grafiğe göre, kardaki arz yüzdesi %56’da. Bu da 20 bin doların üzerindeki son fiyat toparlanmasının, geçiş aşamasının alt sınırında olduğunu ve bugüne kadar 20 bin doların altında kayda değer bir yeniden dağıtımın gerçekleştiğini gösteriyor. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Crypto Mario tarafından yazıldı.

Ethereum (ETH) Güncel Teknik Analizi | 01.11.2022

BlueMove Airdrop İhtmali Var mı?