in ,

Haftalık Glassnode Verileri Bitcoin için Ne Diyor?

BTC

Bitcoin 16 bin dolar seviyesinde bulunurken Glassnode, yeni bir haftalık rapor yayınladı. Yayınlanan raporda, piyasa zayıflığının Bitcoin sahiplerinin güvenini sarstığı bildirildi.

Glassnode verilerine göre piyasa, bu hafta konsolide olmaya devam ediyor. Buna rağmen Bitcoin fiyatı hafta başındaki en yüksek seviyesi olan 17.036 dolar seviyesinden 16.248 dolara kadar geriledi ve döngünün en düşük kapanış fiyatlarından birini gerçekleştirdi.

Verilere göre borsalardan geçtiğimiz bir ay içerisinde 172.700 adet Bitcoin çekildi. Bu oran, kripto para platformlarından şimdiye kadar çekilen en yüksek aylık değeri temsil ediyor. Veriler aynı zamanda, borsalar ile ilişkili işlem oranlarında da artış olduğunu söylüyor. Geçtiğimiz iki hafta boyunca günlük işlem sayısı 246 bini geçti.

30 günlük hareketli ortalama bazında, tüm borsalarda USD cinsinden giriş ve çıkış hacimleri yüksek bir artış göstererek günde 1,72 milyar dolara ulaştı.

Glassnode verilerine göre en az altı aydır aktif olmayan Bitcoin’lerin zincir üstü transfer hacminde de artış gözlemleniyor. Bu, uzun vadeli yatırımcıların inancını kaybettiğinin bir göstergesi. Altı aydan uzun süredir elinde Bitcoin tutan hesaplardan 254 bin Bitcoin, FTX krizinden bu yana el değiştirmiş. Bu rakam, son beş yıldaki en yüksek beşinci değer. Verilere göre 17 Kasım’da 6 aylık veya daha eski 130,6 binden fazla Bitcoin harcandı.

Uzun vadeli Bitcoin sahiplerinin davranışlarını inceleyen Glassnode, FTX krizi sonrası bu hesapların arzlarında 84.560 Bitcoin’in azaldığını söylüyor. Glassnode’a göre bu son bir yıl içerisindeki en önemli düşüşlerden biri. Bu arzdaki düşüş, bu yılın Mayıs, Haziran ve Temmuz ayları boyunca arka arkaya üç ayda 100 bin BTC’yi aştı.

Raporun özetine bakacak olursak uzun vadeli yatırımcıların davranışlarını tanımlayan birçok ölçüme göre ciddi rakamlarda harcama hacminin ve tasfiyenin başladığını görebiliyoruz. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

DeFi Sektörü Hayatta Kalmak için Ne Yapmalı?

Ownera Nedir?