içinde

Haftalık Finansal Gelişmeler | 27.03.2022

Bu hafta finansal gelişmelerdeki konu başlıklarımız; TCMB’nin gerileyen brüt rezervleri, tekrar açılan Ruysa borsası, Fed başkanı Jerome Powell’ın kripto para düzenlemeleri hakkındaki açıklamaları, Janet Yellen’ın bu haftaki açıklamaları, Citigroup’un faiz artırımları hakkınki öngörüsü…

Gelin bu hafta öne çıkan finansal kurumlardaki gelişmelere hep birlikte göz atalım.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)

TCMB’nin brüt rezervleri gerilemeye devam ediyor. TCMB tarafından açıklanan verilere göre 18 Mart haftasında brüt rezervler 108,7 milyar dolar seviyesine geriledi. Bir önceki hafta bu tutar 108,9 milyar dolardı.

Bunun yanında Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıklamalarına göre Kur Korumalı Mevduat büyüklüğü 581 milyar TL’yi aştı.

Rusya Borsası

25 Şubat’ta askıya alınan Rusya borsası uzun bir aranın ardından sınırlı bir şekilde (33 Rus hissesi) tekrar işlemlere açıldı. Açılışın ardından borsada %11’e varan yükseliş görüldü.

Federal Reserves (FED)

Fed Başkanı Powell, hafta içinde gerçekleşen BIS Zirvesinde dijital inovasyon hakkında yorumlarda bulundu.

Powell, Fed’in stablecoinler de dahil olmak üzere kripto paralar ve finansal yeniliklere yönelik diğer merkez bankalarıyla iş birliği yapacağını belirtirken, kripto paralar ve CBDC’ler için finansal düzenlemelerin oluşmadığını, değişikliklere ve hatta yeni kurallara ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekti.

Powell bu konuda, “Mevcut düzenleyici çerçevelerimiz dijital bir dünya düşünülerek oluşturulmadı. Stablecoin’ler, CBDC’ler ve daha genel olarak dijital finans, mevcut yasa ve düzenlemelerde değişiklik yapılmasını, hatta tamamen yeni kurallar düzenlenmesini gerektirecektir.” ifadelerini kullandı.

ABD Hazine Bakanlığı

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Rusya-Ukrayna savaşının yarattığı krizin emtia fiyatlarını artırdığını ve önümüzdeki yıl küresel büyüme beklentilerini olumsuz etkileyebileceği yorumunda bulundu.

Yellen, savaşın yankıları sebebiyle buğday fiyatlarının artması ve buğdaya yoğun bir şekilde bağımlı olan ülkeler adına endişelerini belirtti. Küresel büyüme hızının düşeceğini ön gördüğünü ifade etti.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Cuma günü CNBC ile yaptığı röportajda kripto para birimi hakkında konuştu. Verilen röportajda, Rusya’nın enerji kaynakları için ödeme olarak Bitcoin’i kabul etmeyi düşündüğü, bunun hakkında Yellen’ın fikri soruldu

Yellen bu soruya; ” İşlemlerde çok fazla değil ancak kripto açıkça hızlı bir şekilde büyüdü, birçok Amerikalı’nın yatırım kararlarında önemli bir rol oynuyor.” şeklinde cevapladı

Citigroup

Citigroup bünyesinde çalışan ekonomistler Fed’in yıl sonuna kadar yarımşar puanlık 4 faiz artırımı yapabileceğini, 2023 yılında faiz oranının %3,5 ile 3,75 arasında olabileceğini öngörüyor.

Kriptoparalar ve blockchain hakkında; her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Staking, cüzdan, bitcoin

Rug Pull Tarihte İlk Kez Yargılanıyor

Türk Kripto Fenomenlerinin

Türk Kripto Fenomenlerinin Gündeminde Neler Var? | 27 Mart 2022