in ,

Haftalık Finansal Gelişmeler | 27.02.2022

Bu hafta finansal gelişmelerdeki konu başlıklarımız; Çin Merkez Bankasının nakit enjeksiyonu, St. Louis FED Başkanının faiz ve bilanço hakkındaki görüşleri, Rusya Merkez Bankasının, Rusya’nın SWIFT sisteminden çıkarılması hakkındaki açıklamaları ve IMF’nin G20 ülkeleri hakkındaki raporu… 

Gelin bu hafta öne çıkan finansal kurumlardaki gelişmelere hep birlikte göz atalım.

Çin Merkez Bankası

Çin Merkez Bankası PBOC (The People’s Bank of China) orta vadeli krediler aracılığıyla piyasaya 300 milyar yuan (47.19 milyar dolar) enjekte etti, politika faizini ise sabit bıraktı.

ABD Merkez Bankası

Bloomberg HT haberine göre St. Louis FED Başkanı James Bullard, temmuz ayına kadar 100 baz puanlık faiz artışı söylemini yineledi. ABD’nin, son 40 yılın zirvesine çıkan enflasyon hakkında yeterince hızlı aksiyon alınmadığını belirten Bullard, ikinci çeyrekte bilançonun küçültülmeye başlanmasının ve sıradaki 3 toplantıda toplam 100 baz puanlık faiz artışının gerekli olduğunu belirtti.

Rusya Merkez Bankası

Hafta boyunca Rusya’nın SWIFT sisteminden çıkarılması gündemdeydi, dün akşam saatlerinde yapılan açıklamayla Rusya’nın artık SWIFT sisteminden çıkarıldığı açıklandı.

Rusya’nın finans kuruluşlarının her senaryo için net eylem planları olduğu belirtildi. Rusya Merkez Bankası’nın perşembe günü yaptığı açıklamada ise döviz piyasasına müdahale etmeye ve bankacılık sektörüne ek likidite sağlamak için operasyonlar yürütmeye karar verdiği ifade edildi. Rezervlerinde 643 milyar doların bulunduğu da açıklamaya eklendi.

International Monetary Fund

IMFBlog haberine göre, ekonomik göstergeler yıl başında büyüme momentumunun düştüğünü işaret ediyor.

Gelişmiş ekonomilerin, enflasyonu artırmaya ve toparlanmaya ağırlık vermeye devam ederken pandeminin yarattığı baskılar ve arz-talep uyumsuzlukları yaşadığı belirtiliyor. Omicron varyantının hızla yayılması nedeniyle geçici olarak azalan hareketlilik, Euro bölgesi, Japonya ve Birleşik Krallık da dahil olmak üzere hizmet sektörünü etkiledi. Devam eden arz kesintileri Euro bölgesi ve Birleşik Krallık’ta yüksek derece hissedilmeye devam ediyor. Ayrıca ABD’de toparlanma emareleri güçlü olmasına rağmen, virüs, tüketici duyarlılığını biraz da olsa sarsmış durumda.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Yaklaşan Airdrop Etkinlikleri

Türk Kripto Fenomenlerinin Gündeminde Neler Var? | 27 Şubat 2022