içinde

Haftalık Finansal Gelişmeler | 20.03.2022

Bu hafta finansal gelişmelerdeki konu başlıklarımız; Türkiye, ABD ve İngiltere merkez bankalarının bu hafta aldıkları faiz kararları ve IMF’nin Rusya – Ukrayna savaşının çevre ülkelerdeki yankıları…

Gelin bu hafta öne çıkan finansal kurumlardaki gelişmelere hep birlikte göz atalım.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)

Geçtiğimiz perşembe günü TCMB faiz kararını açıkladı ve politika faizini %14’te sabit bıraktı. Bunun yanında TCMB faiz kararı metninde barış ortamı ve baz etkisinin enflasyonda gerileme sürecinin başlayacağını öngördüğünü belirtti.

Federal Reserves (FED)

16 Mart tarihinde, politika faizini %0,25-0,50 aralığına yükseltti. Böylelikle Fed, Kasım 2018’den beri  ilk kez faiz artırmış oldu.

Yılın geri kalınında ise 6 faiz artırımının sinyalini verdi. Öte yandan, devasa boyutlara ulaşan ve 9 trilyon dolara dayanan bilançonun küçültülmesine ise bir sonraki toplantıda başlanacağına yer verildi ancak herhangi bir rakamdan bahsedilmedi.

İngiltere Merkez Bankası (BOE)

Fed’in ardından BOE de politika faizini 25 baz puan artırarak, %0,50’den %0,75’e yükseltti.

International Monetary Fund (IMF)

IMFBlog‘da Rusya – Ukrayna savaşının dünyanın geri kalanını nasıl etkilediği hakkında bir makale yer aldı. Savaşın, dünyayı 3 ana dalda etkilediği belirtildi.

Birincisi, gıda ve enerji gibi emtia fiyatlarının yüksek olması enflasyonu daha da yükseltecek ve karşılığında vatandaşların alım gücü düşecek ve talebi azaltacak. İkincisi, özellikle komşu ülkeler  ekonomik sorunlarla, bozulan ticaret ve tedarik zincirlerinin yanı sıra mülteci akınlarıyla boğuşacak. Son olarak üçüncüsü, azalan iş ve ticaret güveni ve yükselen yatırımcı belirsizliği varlık fiyatları üzerinde baskı yaratacak, finansal koşulları sıkılaştıracak ve potansiyel olarak gelişen piyasalardan sermaye çıkışlarını teşvik edecek.

Kriptoparalar ve blockchain hakkında; her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

PancakeSwap Nedir ve Nasıl Kullanılır?

NFT

Metaverse Gayrimenkulleri: Sanal Araziler