içinde

Haftalık Finansal Gelişmeler | 13.03.2022

Bu hafta finansal gelişmelerdeki konu başlıklarımız; TCMB’nin ödemeler dengesi raporu ve Piyasa Katılımcıları Anketi’nin sonuçları, Finansal İstikrar Komitesi toplantısı, Janet Yeller’ın enflasyon hakkındaki yorumu ve Rusya’da faaliyetlerini durduran bankalar…

Gelin bu hafta öne çıkan finansal kurumlardaki gelişmelere hep birlikte göz atalım.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası

TCMB ayının ödemeler dengesi raporunu yayımladı. Yayımlanan rapora göre cari açık 7,11 milyar dolara ulaştı. Bu sayı bir önceki aya göre 5,34 milyar dolar daha yüksek. Böylelikle cari açık 4 yılın zirvesine ulaştı.

Bunun yanında reel sektör ve finansal sektör temsilcileri ile profesyonellerden oluşan 50 katılımcı tarafından yanıtlanmış olan 2022 yılı mart ayı Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre yıl sonu enflasyon beklentisi %40,47’ye yükseldi

TCMB brüt rezervleri 2,8 milyar dolar geriledi ve 110,3 milyar dolara ulaştı.

Finansal İstikrar Komitesi

İstanbul’da gerçekleşen üçüncü Finansal İstikrar Komitesi toplantısında Rusya – Ukrayna savaşının finansal sisteme olası yansımalarının irdelendiği ve finansal istikrarın korunması adına yeni politika önerileri değerlendirildi.

Kripto varlıklara ilişkin düzenleme çalışmaları hakkında komiteye bilgi verilmiştir. TROY ödeme sisteminin geliştirilmesi ve kullanım alanlarının yaygınlaştırılması adına bir yol haritasının belirlenmesi yönünde görüş birliğine varılmıştır. Finansal İstikrar Komitesi ve çalışma grupları, yerel ve küresel gelişmeleri takip edecek ve düzenli toplantılarla finansal sistemimizin istikrarının korunarak sağlıklı gelişimi için güven ortamını desteklemeye devam edecektir.

ABD Hazine Bakanlığı

ABD Hazine Bakanı Janet Yeller geçtiğimiz perşembe günü yaptığı açıklamada, enflasyonun yıl sonunda “rahatsız edici derece yüksek” bir seviyede kalmasını beklediğini ifade etti.

Janet Yeller CNBC’ye verdiği bir röportajda, Rusya – Ukrayna savaşı nedeniyle belirsizliklerin arttığı, fiyat artışları yaşanması nedeniyle “12 aylık enflasyon rakamlarının rahatsız edici derecede yüksek kaldığı bir yıl daha görmemiz muhtemel.” yorumunda bulundu.

Rusya’daki Faaliyetlerini Durduranlar

Geçtiğimiz hafta popüler finansal hizmet sağlayıcıları PayPal, Mastercard ve Visa Rusyadaki operasyonlarını durdurma kararı almıştı. Bu hafta ise bu listeye Deutsche Bank, Goldman Sachs ve JP Morgan da Rusya’daki faaliyetlerini durdurma kararları aldılar.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

MetaMask’a Avalanche C-Chain Nasıl Eklenir ve Zincirlerarası Transfer Nasıl Yapılır?

Trust Wallet Nedir? PancakeSwap’a Nasıl Bağlanılır?