in

Hacker’lar, Gate.io Twitter Hesabını Ele Geçirdi!

Gate.io Twitter hesabını ele geçiren hacker’lar, kullanıcılara sahte hediye tanıtımı yaptı.

Twitter hesabından sahte bir web sitesine yönlendirme yapan hacker’lar, 500.000 USDT’lik bir hediye paketi tanıttı. Sahte web sitesi, kullanıcılardan ödüllerini alabilmeleri için kripto para cüzdanlarını bağlamalarını talep etti. 1 milyondan fazla kullanıcı, devam eden hileli Tether çekilişi sebebiyle dolandırılma riski altında kaldı.

Twitter, Hacker’ların Hedefi Haline Geldi

Sosyal medya platformu Twitter, büyüyen kripto topluluklarına ulaşmak adına etkin hizmetler veriyor. Bu sebeple de dolandırıcılığı teşvik edenler için doğrulanmış hesapların resmi Twitter hesaplarına girme eğilimi artış gösteriyor.

Kaynağı bilinmeyen hacker’lar, Gate.io’nun Twitter hesabını ele geçirdi. Ardından, web sitesi URL’sini Gate.io’dan gąte.com’a (https://xn--gte-ipa.com/) çevirdi. Böylece, kripto para borsasını taklit eden sahte bir web sitesi kurmuş oldular.

Sahte web sitesi, 500.000 USDT’lik sahte bir hediye paketi tanıttı. Kullanıcılardan da ödülleri alabilmek için cüzdanlarını (MetaMask vb.) bağlamalarını talep etti. Hacker’lar, siteye cüzdanını bağlayan herhangi bir kişinin mevcut fonlarına erişerek o kişinin varlıklarını kendilerine çekebilir. Cüzdan sahibi, bağlanma sonrası ne yazık ki bütün varlıklarının yok olduğunu görebilir.

Blok zinciri araştırmaları yapan Peckshield da saldırıyı doğruladı. Peckshield, phishing (sahte yayın) yapan web sitesini tespit etti. Kullanıcıları özel anahtarlarını kaybetme riski konusunda uyardı.

Hacker’lara Dikkat!

Kripto dolandırıcılığında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı bir dönem yaşanıyor. Bu sebeple yatırımcılar, web sitesi ve diğer ticaret platformlarında işlem yaparken çok dikkatli olmalı. Uzmanların tavsiyesi, yatırımcıların bu platformlarda sunulan tekliflerin doğruluğunu işlem öncesi çapraz kontrol yöntemiyle tespit etmeleri.

Amerika Birleşik Devletleri Federal Soruşturma Bürosuna (FBI) göre hacker’lar, insanları dolandırmak için son zamanlarda kripto para ATM’lerini hedef alıyor.

FBI’a göre hacker’lar, banka havaleleri, ön ödemeli kartlar ve kripto para ATM’lerini kolluk kuvvet takibinden kaçınmak için kullanılıyor:

Birçok mağdur, yurt dışındaki hesaplara banka havalesi yapmaya veya büyük miktarlarda ön ödemeli kartlar satın almaya yönlendirildiğini bildiriyor. Kripto para ve kripto para ATM’lerinin kullanımı da yeni ortaya çıkan bir ödeme yöntemi. Kripto hilelerinin kullanıldığı durumlarda bireysel kayıplar, on binler ila milyonlarca dolar arasında değişiyor.

Aynı zamanda dolandırıcılar, mağdurlardan ödedikleri orijinal tutar üzerinden ayrıca vergi ödemelerini talep edebiliyor. Mağdurlar bu miktarı da ödemeyi kabul ederse ‘fazladan servet kaybı yaşamaları’ kaçınılmaz oluyor.

Neyse ki Gate.io, Pazar günü itibarıyla sitenin normale döndüğünü duyurdu. Duyuru, bir gün süren bu dolandırıcılık eyleminin son bulduğu yönünde.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

H. Yener Erköse tarafından yazıldı.

Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü’nden mezun oldum. İngilizce ve Almanca dillerine hakimim. Uzun yıllar çeşitli üniversitelerde sosyoloji ve tarih alanında dersler verdikten sonra blokzincir teknolojisini öğrenmeye ve kendimi bu alanda geliştirmeye karar verdim.

Shardeum Testnet’ine Nasıl Katılınır?

Koinsaati, Kriptopara, Cüzdan

TVL Değeri En Yüksek Blok Zincirleri