in ,

Hack Vakaları Devam Ediyor! İki Platform Daha Hack’lendi!

Merkeziyetsiz yapısıyla öne çıkan kripto dünyasında güvenlik konusu yatırımcılar için hayati önem taşıyor. Kripto para tarihinde yaşanan büyük çaplı hack vakaları ise yatırımcıların güvenlik endişesinin artmasına neden oluyor. Bu yazımızda BonqDAO ve Stargate cephesinde yaşanan hack olaylarını derledik.

BonqDAO ve AllianceBlock kripto protokolleri, BonqDAO’nun akıllı sözleşmelerinden birindeki bir açık nedeniyle hacklendi. 88 milyon dolar değerinde hack saldırısı sonucunda Allianceblock token’leri çalındı. Yaklaşık 114 milyon ALBT, istismar sırasında çalındı. Hackerlar, yaklaşık 1,2 milyon dolar değerinde çalınan tokeni ETH ve stablecoin’lere dönüştürdü.

AllianceBlock, Twitter’da olayın BonqDAO hazinelerine izole edildiğini ve hiçbir akıllı sözleşmenin ihlal edilmediğini söyledi. Her iki ekip de hacker’ın çalınan token’leri diğer varlıklara dönüştürmesini azaltmak için likiditeyi kaldırmaya çalıştı ve tüm borsa ticaretini durdurdu. AllianceBlock, etkilenen ALBT sahiplerinin zararını karşılamak için çalışmalar sürdürüyor. Saldırıdan önce sahiplerinin anlık görüntüsünü aldı ve etkilenen kullanıcılara yeni ALBT token’lerini airdrop olarak dağıtmayı planlıyor.

Stargate, Alameda Wallet Hack’in ardından STG token’lerini yeniden dağıtacağını duyurdu. Stargate DAO’ya göre Stargate STG’yi 15 Mart’ta yeniden yayınlayacak. Yeniden düzenleme çağrıları, StargateDAO’nun protokole ait likiditesine (POL) ve Alameda Research’teki güvenlik açıklarından kaynaklanan “önemli bir tehdit” ortaya çıkarmasından sonra geldi. Alameda cüzdanlarından yapılan son on-chain transferler, Alameda’nın cüzdanları üzerinde tam kontrole sahip olmadığını ve hacker’ların cüzdanlardaki fonları sömürdüğünü gösteriyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Bitcoin

Glassnode: “Bitcoin Son 15 Ayın En İyi Performansını Gösterdi”

Bitcoin (BTC), 24.000 Direncini Aşabilecek mi?