in

Gwei Nedir? Ethereum İşlem Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Ethereum blok zinciri üzerinde her işlem gerçekleştirdiğimizde işlem ücreti (gas fee) öderiz. Bu işlem ücretleri Gwei birimi ile karşımıza çıkar. 

Gwei terimi, Ethereum blok zincirinin yerel para birimi olan ETH’nin çok küçük ölçekli halidir. Yani 1 Ethereum 1 milyar Gwei eder (1 gwei = 0,000000001 ETH). Gwei, Ethereum blok zincirinde ETH ile birlikte en yaygın kullanılan en yaygın birimdir.

Akılda daha kalıcı olması bakımından Gwei’yi kuruşa ve ETH’yi de banknotlara benzetebiliriz. Günlük hayatlarımızda ufak tutarlı alımlar yaparken kuruş cinsinden ifade etmek daha kolaydır. Bu nedenle, Gwei düşük değerleri ölçerken kullanışlı olabilir ve bu nedenle gaz fiyatı hesaplanırken yaygın olarak kullanılır.

İşlem Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Ethereum ağında bir işlem gerçekleştirmeye niyetlendiğinizde cüzdanınız, işlemin gerçekleşmesi için size işlem ücretini (gaz fiyatını) tahmin eder ve yavaş, orta ve hızlı olmak üzere karşınıza üç seçenek çıkarır. İşleminizin hangi hızda gerçekleşmesini ve ona göre hangi ücreti ödemek istiyorsanız birini seçmelisiniz.

Unutmayın bu tutarlar ağın yoğunluğuna göre yükselip azalabilir. Bu nedenle ağın yoğunluğunu önceden çeşitli siteler üzerinden (örnek olarak etherscan – gas tracker) kontrol de edebilirsiniz.

Gas Fee hesapla formülü aşağıdaki gibidir:

Gas Fee = Gas Maliyeti x Gas Fiyatı

Örneğin Ethereum blok zinciri üzerinde 1 ETH’lik işlem gerçekleştirmek istediniz. Buradaki gas fee’yi hesaplayalım.

Önce gas tracker aracılığı ile gwei tutarlarına bir göz atalım. Bu yazı hazırlanırken gwei tutarları aşağıdaki gibidir.

İşlemimizi orta hızda gerçekleştirmek istediğimiz varsayalım (yavaş hız pek önerilmez).

Ethereum yellowpaper’ına göz attığımızda hangi işlem için ne kadar gas ödendiğini görebiliriz. Bir transfer işlemi (Gtransaction) için 21.000 gas ödenmekte olduğunu yukarıdaki tablodan görebilirsiniz.

1 gwei’nin 0,000000001 ETH olduğunu yukarıda belirtmiştik.

  • 47 x 21.000 = 987.000 Gwei
  • 987.000 Gwei = 0,000987 ETH
  • 1 ETH yazı hazırlandığı sırada 1.980$
  • 0,000987 x 1.980 = 1,954 $

Bu işlem için ödeyeceğimiz gaz ücreti 1,954$.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Terra Çöküşüyle Bağlantılı 7 Kripto Borsasına Baskın Yapıldı

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) Teknik Analizleri I 22.07.2022