in

Güvenlik Öncelikli dWallet Blok Zinciri: Odsy Network Nedir?

Kripto evreninde ve özellikle Web3 dünyasında cüzdanlar kullanıcılar için önem arz ediyor. Genellikle, kullanıcıların varlıklarını takip ettiği, dApps’te oturum açtığı ve işlem oluşturduğu arayüzler olarak tanımlayabileceğimiz cüzdanlara yeni bir soluk getiren Odsy Network, güvenlik öncelikli bir dWallet blok zinciridir.

Özünde, cüzdanlar sadece özel anahtarlarla imzalamak için kullanılan bir sistemdir. Herhangi bir cüzdan uygulamasında yapabildiğimiz şeyler para göndermek, bir dApp’te oturum açmak, akıllı sözleşme işlemlerine izin vermek gibi eylemlerle sınırlıdır. Odsy Network, Web3’ün tamamına erişebilme motivasyonuyla hareket ederek gerçek dünya kullanım örneklerini tamamen kriptoya entegre etmeyi amaçlıyor.

Bir dWallet, bir ortak anahtarla eşleştirilmiş ve dinamik erişim kontrolü tarafından sınırlandırılmış, merkeziyetsiz blok zincirinde çalışan bir imzalama mekanizmasıdır. Herhangi bir blok zincirinde işlemleri imzalayabilme özelliğine sahip bir dWallet, merkeziyetsiz programlanabilir ve aktarılabilirdir. Odsy, güvenli çok taraflı hesaplamaya (secure multi-party computation) yeni bir yaklaşım katarak dWallet’i uygulayan ilk ağdır.

Bir dWallet oluşturmak için güçlü merkezyetsiz bir yapı gerekir. dWallet oluşturma, imzalama ve erişim kontrol mekanizmalarının yanı sıra içinde çalıştıkları merkeziyetsiz durum makinesinin tümü bu yapı etrafında şekillenmelidir. İzin verilen bir ağ veya az sayıda düğüm içeren bir ağ yeterli değildir. İmzalama mekanizması, hedefinden veya amacından bağımsız olarak herhangi bir geçerli mesaj için dijital bir imza oluşturma esnekliğine sahip olmalıdır.

MPC ve TEE’ler dahil olmak üzere çoklu güvenlik katmanlarıyla Odsy Network’ün önceliği, dWallet’leri güvende tutmaktır. Odsy ekibi, dWallet’lerle gerçek dünyadaki sorunları çözmek için Odsy Network’ün üstünde protokoller ve çözümler oluşturarak ilerlemektedir.

  • Giriş kontrolü: dWallet’ler, kendi özel blok zinciri olan Odsy Network’te çalışan ve cüzdan sözleşmeleri olarak bilinen özel akıllı sözleşmelerle programlanabilen imzalama mekanizmalarıdır. Kullanıcılar, özel anahtarları ile bir işlemi kimin, ne zaman ve nerede imzalayacakları veya imzalamayacakları konusunda kendi koşul setlerini oluşturabilirler. Hatta cüzdanlarını diğer kullanıcılara aktarılacak şekilde programlayabilirler.

  • Güvenlik: Merkeziyetsiz ve temel güvenlik mekanizmaları dWallet’ler için büyük önem taşımaktadır. Odsy Network uygulaması, dWallet’lerin ultra güvenli bir sistemde çalışmasını sağlamak için Çok Taraflı Hesaplamayı (Multi-party computation-MPC), özellikle Eşik İmza Planlarını (TSS) ve Güvenilir Yürütme Ortamlarını (TEE’ler) kullanır.
  • Uyumluluk: Cüzdanları temel düzeyde yeniden tanımlamanın bir başka yöntemi, imzalama mekanizmasından başlayarak blok zincirinden bağımsız hale getirilebilmektir. Bu, bir dWallet tarafından imzalanan işlemlerin aynı imza algoritmasını kullanan diğer blok zinciri ağlarında da yürütülebileceği anlamına gelir. Çoğu blok zinciri ağı için durum aynı olduğundan bir dWallet tüm web3 için çok zincirli ara yüz olarak kullanılabilir.

dWallet kavramının, akıllı sözleşmeler için temel bir yapı taşı haline geldiği fikrinden hareket eden Odys ekibi, dWallet kullanıcılarının Web3 üzerinde de büyük etkisi olacağını ileri sürüyor. Odys Network’ün tasarımı ve uygulanması için güvenlik hayati önceliktir. Odys ekibi, bir dwallet uygulaması oluşturmak amacıyla bir araya getirilmiş, önemli kuruluşlarından hem saldırı hem de savunma amaçlı siber güvenlik ve şifreleme araştırmacılarından oluşuyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Cosmos Ekosistemi Hakkında Bilmemiz Gerekenler: ICS, ICA, ICQ Nedir?

Blockchain’in Tarihi