in , ,

Gutenev, Rusya Kripto Madenciliğine ve Altın Destekli Stablecoin’lere İzin Verebilir

Rus parlamentosunun üst düzey bir üyesi, Rusya, hükümet kontrolü altında kripto para madenciliğini ve altın destekli stablecoin’leri yasallaştırabilir dedi. Açıklama, Bank of Russia kripto para birimlerinin kullanımı, ticareti ve madenciliği konusunda geniş kapsamlı bir yasak önermesinin ardından geldi.

Devlet Duma Sanayi ve Ticaret Komitesi Başkanı Vladimir Gutenev, madencilik ve bazı stablecoin’lerin Rusya’da yasallaştırılabileceğini söyledi.

Devlet Duma Sanayi ve Ticaret Komitesi Başkanı Vladimir Gutenev,

Deneyimsiz yatırımcılar için kripto para birimleri risk taşıyor bu yüzden serbest dolaşımına izin verilmemelidir. Ancak Rusya, altına dayalı stablecoin’lerin kullanımına ve kripto para birimlerinin hükümet kontrolü altında madenciliğine izin verebilir.

Gutenev, kripto para birimlerinin yasaklanması gerektiği konusunda hemfikirdi, ancak Rusya, altınla ifade edilen ve devlet kontrolü altındaki bir stablecoin’i kullanabilirdi. Böyle bir finansal ürün, hem özel yatırımcılar hem de şirketler için ilginç bir teklif olacaktır. Başbakan iş haber portalı tarafından alıntılanan vekil, bunun tasarruf için de kullanılabileceğini söyledi.

Parlamenter, altın destekli stablecoin’in altın rubleye benzeyebileceğini ve Rusya’nın ülkeye karşı uygulanan yaptırımları ve sınırlama politikasını atlatmak için kullanabileceğini belirtti. Madeni para, diğer ülkelerle düzenli ve şeffaf ekonomik ilişkileri kolaylaştırmak için de kullanılabilir.

Gutenev, RIA Novosti haber ajansına verdiği röportajda şunları söyledi:

Perşembe günü, Rusya Merkez Bankası (CBR ), kripto para birimleri hakkındaki kapsamlı görüşünü sunduğu bir danışma belgesi yayınladı. Para otoritesi, ülkedeki Rus finans sistemi, kripto yatırımları, takas ve madencilik yoluyla madeni para operasyonlarını yasaklamayı önerdi. Bu arada banka, kendi dijital ruble projesinin pilot aşamasını başlattı.

Gutenev, fikri CBR valisi Elvira Nabiullina ile zaten tartıştığını açıkladı. Sanayi ve Ticaret Komitesi başkanı, bir varlık olarak altın’ın ABD doları ve euro gibi rezerv fiat para birimlerine kıyasla oldukça düşük değerde olduğunu düşünüyor.

Ekim ayında Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın döviz rezervlerindeki ve ticaret anlaşmalarındaki doları gelecekte diğer para birimleri ve hatta dijital varlıklarla kısmen değiştirmeyi düşünebileceğini söyledi. Dışişleri Bakan Yardımcısı Alexander Pankin, Interfax’a verdiği bir röportajda, ABD yaptırımlarının genişletilmesinin ortasında Moskova’nın “dedollarizasyona” vurgu yaptığını belirtti.

Rusya

Rusya Merkez Bankası’nın kripto madenciliğini yasaklama çağrısı hakkında yorum yapan Vladimir Gutenev, kripto para faaliyetlerinin devletin sıkı kontrolü altında olması durumunda yasal olarak çalışmasına izin verilebileceğini düşündüğünü söyledi. Madenciler, tesislerinin şeffaf bir şekilde çalıştırılması ve ödenmesi gereken tüm vergileri ödemeleri koşuluyla, Rusya’nın bazı bölgelerindeki bol enerji kaynaklarından ve uygun iklim koşullarından yararlanabilir.

Parlamentonun alt meclisi olan Devlet Duması’ndaki bir çalışma grubu , şimdi “Dijital Finansal Varlıklar” yasasının kabul edilmesinden sonra Rus kripto alanındaki düzenleyici boşlukları doldurmak için teklifler hazırlıyor. Üyelerinin, kripto para birimlerinin yasal statüsü, madeni para ticareti ve madencilik de dahil olmak üzere çeşitli alanlarda öne çıkan sorunları ele almaları bekleniyor. Basında çıkan haberlerde, tüm hükümet kurumlarının Bank of Russia‘nın konuyla ilgili katı tutumunu paylaşmadığı ortaya çıktı.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

MES tarafından yazıldı.

Staking, cüzdan, bitcoin

Piyasadaki En Çok Rağbet Gören ve En İyi Donanım Cüzdanları

Finansal Kurumlardaki Haftalık Gelişmeler | 23.01.2022