in ,

Güney Kore Kripto Gelirleri Üzerinden Vergilendirme Olayının İç Yüzü

Güney Kore kripto para baskısındaki son gelişme, hükümetin ülkedeki kripto vergi düzenlemelerine başlama zamanını onaylaması oldu. Kripto para vergilendirmesi, 1 Ocak’ta uygulanacak ve 2.5 milyon won’u (2.125$) aşan bir yıllık dönemde elde edilen kazançlara %20 vergi getirecek. Kore Demokrat Partisi, Sanal Varlık Çalışma Kolu aracılığıyla vergilendirmenin ertelenmesi görüşünü savunmaya devam ediyordu, ancak yakın zamanda yapılan üst düzey bir hükümet toplantısında, kripto vergilendirme döneminde daha fazla gecikmeye karşı çıktı.

Bir hükümet yetkilisi yerel bir haber yayınına verdiği demeçte şunları söyledi,

“Sanal varlıkların vergilendirilmesi 1 Ocak’tan itibaren uygulanacak. Son zamanlarda sanal varlık piyasası gündemdeydi ve yatırımcılar zarara uğrasa bile onları korumak için uygun bir güvenlik oluşturmadan önce vergiyi artırmanın doğru olduğu yönünde bir görüş vardı. Şu anda mevcut yasanın yerini alabilecek bir başka yasa yok, bu nedenle vergilendirme planlandığı gibi devam edecek.”

Güney Kore Hükümeti Kriptoyla İlgili İç Çıkar Çatışması Yaşadı

Güney Kore’de, baskıların ortasında kripto vergilendirme kararlarına ilişkin iç hükümet çıkar çatışmaları bir süredir belirgindi. Bununla birlikte, bazı yetkililerin açıklamaları, sanal varlıklara ilişkin vergilendirme planının sıfırdan gözden geçirilmesine yönelik spekülasyonlara yönelik olsa da Strateji ve Maliye Bakanlığı planlandığı gibi gelecek yılki vergilendirmeye hazırlandığını açıklayarak aksini belirtti.

İktidardaki Kore Demokratik Partisi (DPK), çoğunlukla 20’li ve 30’lu yaşlarında olan ve kripto para birimine yoğun yatırım yapan seçmen tabanına oynamak amacıyla kripto para işlemlerinden elde edilen kazançlara vergi koymayı erteleme konusunda bir fikir görüşüne sahipti.

Demokrat Parti’nin Sanal Varlık Çalışma Kolu Başkanı Dong-soo Dong, gazetecilere verdiği demeçte şu düşüncelerini ifade etti,

“Sanal varlıkların ele alınması sürecinde kurumsallaşma ile ilgili düzenlemelerin nasıl yapıldığına bağlı olarak vergi kısmı tam olarak belirlenmemiş. Açık olmalı ve üzerinde düşünmelisiniz”

Güney Kore’nin Kripto Önlemleri

Son zamanlarda, Güney Kore’nin en büyük borsası Upbit, kullanıcılarına platformunda 1 milyondan fazla bakiye bulunan hesapların KYC doğrulamasını geçmesi gerektiğini bildirdi. Kore’deki yerel haber platformlarına göre, 1 Ekim’den itibaren Upbit, 1 milyon won ve üzeri tüm işlemlerde kimlik doğrulama işlemini etkinleştirdi.

Kriptoparalar ve blockchain hakkında; her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Blockchain oyunları

Hangi Blockchain Oyunlarından Para Kazanabilirsiniz?

Stablecoin

Stablecoin İçin Banka Benzeri Kurallar