in ,

Güncel Tüm Testnet ve Airdrop’lar

Testnet

Bu yazımızda, devam eden tüm testnet ve airdrop etkinliklerini kaleme alacağız.

Testnet, adından da anlaşıldığı gibi blok zinciri geliştiricilerinin, ağın son halini piyasaya sürmeden önce ağdaki tüm işlevlerin çalıştığını test etmek, ağın performansını ve ağda yaşanabilecek olası hatalarda neler yaşandığını gözlemlediği deneysel bir ağdır.

Bir kripto para biriminin, ücretsiz olarak ve çok sayıda cüzdan adresine dağıtılması ise airdrop olarak adlandırılır. Airdrop’u, testnet veya mainnet aşamasında projelerin erken kullanıcılarına verdiği ödül olarak da tanımlayabiliriz.

zkSync

zkSync, Ethereum ağı üzerindeki işlemlerin ölçeklenebilirliğini artırmak için tasarlanmış bir ölçeklendirme çözümüdür.

zkSync kısa süre önce yeni Hyperchains ağını tanıttı ve bu duyuruyla birlikte tesnet’in de yolda olduğunu söyledi. Projenin duyurusunu yaptığı bu yeni ağ ile birlikte zincirler, birleştirilebilir ve birlikte çalışabilir olacak. Hyperchain’in, Layer-1 blok zincirleri arasında neredeyse anlık likidite ve flaş kredi transferlerine olanak tanıyacağı da verilen bilgiler arasında.

Konu ile ilgili yorumlarda bulunan zkSync’in kurucu ortağı ve CEO’su Alex Gluchowski, sistemin en büyük kripto hack’lerinin birçoğu tarafından saldırıya uğrayan zayıf nokta token köprülerine olan ihtiyacı ortadan kaldırdığını söyledi.

Gluchowski konuşmasının devamında: “İnsanların inşa etmeye başlayabileceği Zk Stack’e sahibiz. Yeni ağı inşa etmek için test ağı bu yılın sonuna kadar yayında olacak” dedi. Gluchowski’nin yaptığı testnet duyurusu airdrop beklentilerini de beraberinde getirdi.

LayerZero

LayerZero, blok zinciri ağları arasında doğrudan, zincirler arası işlemlere olanak sağlayan bir iletişim protokolüdür.

Proje, 14 Haziran’da LayerZero’nun Scroll test ağında yayında olduğunu duyurdu. LayerZero ekibi tarafından henüz airdrop duyurusu gelmedi ancak olası bir airdrop’ta uygunluğunuzu artırmak için LayerZero girişimlerine katılarak başlayabilirsiniz. Likidite sağlamak, STG tokenlerini stake etmek veya LayerZero’daki ilk protokollerden biri olan Stargate için DAO oylamasına katılmak da olası bir airdrop etkinliğinde uygunluğunuzu artırmayı sağlar.

StarkWare

StarkWare, Zk-Rollup teknolojisini geliştirmeye ve Ethereum ağının mevcut zorluklarını çözmek için ürünler oluşturmaya odaklanan bir projedir.

StarkWare, kısa süre önce Layer-2 çözümü Starknet v12.0 test ağını yayınladı. Quantum Leap adı verilen bu yükseltme, Ethereum’un veriminde daha önce hiç ulaşılamamış düzeyde önemli bir artış vadediyor. Quantum Leap, Starknet topluluk oylaması tarafından onaylandığı takdirde 13 Temmuz’da mainnet üzerinde yayına girecek.

Yeni güncellemenin daha yüksek verim ile geliştiricilerin merkeziyetsiz uygulamalar oluşturmasını kolaylaştırması bekleniyor.

dYdX

Ethereum tabanlı merkeziyetsiz marj ticaret platformu olan dYdX, 1 Temmuz 2023’te gerçekleştirdiği duyuruda testnet başlatacağını açıkladı.

V4 geliştirme sürecindeki dördüncü kilometre taşını tamamladığını duyuran dYdX, herkese açık testnet’ini 5 Temmuz’da yayına alacağını söyledi. Herkese açık olacak bu testnet’in Bitcoin ve Ethereum pariteleriyle başlayacağı ancak ağın yükseltmesiyle birlikte 30’dan fazla pariteyi içereceği de duyuruda yer aldı.

dYdX v4 yükseltmesi ile birlikte artık kendi özel zincirine sahip olacak. Limit emirleri ve dinamik fonlama gibi yeni özellikler sunan bu yükseltme sayesinde dYdX, artık tamamen merkeziyetsiz ve spor hızlı bir zincir olma yolunda ilerliyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

funding

Haftanın Öne Çıkan Funding Round Etkinlikleri

kripto

Yatırım Portföyü Oluştururken Nelere Dikkat Edilmelidir?