içinde , ,

Grayscale’den Bitcoin Raporu! BTC Yükselişine Devam Edecek mi?

Bitcoin (BTC) fiyatı, bu hafta içerisinde önemli yükselişler yaşadı ve son dönemde yaşadığı kayıpları telafi etmeye başladı.

BTC fiyatı, bu yazının hazırlandığı sıralarda ise son 24 saatte %7.32 artarak 23.805 $’dan işlem görüyor.

BTC’de yaşanan son ralli, Bitcoin’in (BTC) dibe vurmuş olabileceği yönünde spekülasyonlara yol açıyor. Grayscale’in kripto piyasası döngüleri hakkındaki son raporu, ayı piyasasının 250 gün daha sürebileceğini ortaya koyuyor. Dijital varlık yöneticisi Grayscale, “Bear Markets in Perspective” adlı son raporunda, tıpkı geleneksel finansal piyasalar gibi kripto piyasasının da yaklaşık 4 yıl veya 1.275 gün süren döngüleri olduğunu söylüyor.

Grayscale, piyasa döngüsünün ”Gerçek Fiyat”ın ”Piyasa Fiyatı”nın altına düştüğüzaman tamamlanacağını söylüyor. Bununla birlikte Grayscale raporu, bir piyasa döngüsünü tanımlamak için çeşitli yöntemler olduğunu öne sürüyor.

Rapora göre; mevcut döngü 2020’de başladı ve 1191 gün tamamlandı. Yaklaşık dört ay içinde ”Gerçek Fiyat”, ”Piyasa Fiyatı”nın üzerine geri dönebilir. Buna göre Bitcoin fiyat hareketi 2020’dekine benzer şekilde 5-6 ay daha devam edebilir.

On-Chain (zincir üstü) veriler ise 2022’nin ortalarında borsa çıkışlarında ve küçük Bitcoin sahiplerinde bir artış olduğunu ortaya koyuyor. Bu, yatırımcıların pozisyon boyutlarını düşük fiyatlardan arttırma fırsatını kullandıkları anlamına gelebilir.

Her piyasa döngüsü, tarihsel olarak geleceğe ilerlemek için gerekli adımlar olan bazı başarısızlıklara sahiptir. Mevcut piyasa döngüsü, fiyat düşüşlerine, tasfiyelere ve volatiliteye rağmen kripto piyasası hala inşa etmeye ve yenilikler yapmaya devam ediyor.

Yükselen Enflasyonun Ortasında Fed Faiz Artışına Rağmen Kripto Piyasası Yükseliyor

Kripto piyasası bu hafta tüm kripto para birimlerinde büyük bir toparlanma gördü. Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) fiyatları, her ikisi de 22.000 $ ve 1500 $’lık temel seviyeleri aşarak yükseldi.

Son 7 günde, Bitcoin fiyatı yaklaşık %24; Ethereum fiyatı ise yaklaşık %56 arttı. Son zamanlarda yükselen fiyatlar, FED başkanının 75 baz puanlık bir faiz artışını destekleme kararına bağlanıyor ve Temmuz sonu FOMC toplantısında 100 baz puanlık bir artış olasılığını azaltıyor. Kripto analistleri, bu kilit seviyelerin üzerinde istikrar kazanırsa fiyatların daha da yükselebileceğine inanıyor.

GlobalBlock analisti Marcus Sotiriou ise şunları söyledi:

Piyasa olumsuz haberlere olumlu tepki vermeye başladığında bu, korku haberlerin fiyatlanmasına neden olabileceğinden, şimdilik yerel bir dip seviyesinin işaretidir.

Ancak Sotiriou, Celsius’un ve Three Arrows Capital’in iflasının etkilerinin hala devam ettiğini de sözlerine ekledi:

Son birkaç hafta içinde kripto pazarında ortaya çıkan olaylardan sonra yakında sıkı düzenlemeler gelebilir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Kripto para, Bitcoin

Kripto Paralar İçin Dünyadaki Son Gelişmeler

Harvard Profesörü: Kurumlar Kripto Para Düzenlemesini Saptırıyor