in , , ,

Grayscale ve GBTC Nedir?

Grayscale
Grayscale

Grayscale Investment LLC, 2013 yılında New York, Amerika’da Barry Silbert (kurucu ve CEO) tarafından kurulan, dünyanın en büyük Bitcoin ve kripto varlık yatırım hizmetleri şirketidir. Nisan 2021 itibariyle, GBTC 654.885 Bitcoin’e sahiptir.

Şirket, Barry Silbert’ın sahibi olduğu Digital Currency Group’un bünyesi altındadır. Şirket, dijital varlık piyasasına piyasa bilgileri, yatırım riskleri ve yatırım ürünleri sağlar. Bu yatırım ürünlerinin en popüler olanı ise GBTC’dir.

GBTC

GBTC, Grayscale Investment LLC’nin yatırım ürünleri arasında yer alan Grayscale Bitcoin Trust” fonunun kısaltmasıdır. Fon, 2013 yılında Bitcoin Investment Trust (BIT) olarak piyasaya sürüldü ve o zamandan beri hızla büyüyor. GBTC, yatırımcıların doğrudan Bitcoin almadan Amerikan borsasında işlem, yatırım yapmasını sağlar. GBTC fiyatı, Bitcoin’in fiyatını takip eder. Bu fon Amerika Birleşik Devleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından denetlenmektedir.

Grayscale
Grayscale

SEC’in denetliyor olması, yatırımcıların doğrudan Bitcoin satın alarak değil de GBTC ile yatırım yapmasında önemli bir etken. Zira herkes kripto varlıklar hakkında olumlu bir bakış açısına sahip değil. Yatırımcıların, işlem yaptıkları kriptopara borsaları hack’lenme, cüzdan şifrelerini unutma veya kaybetme ihtimalleri bulunmaktadır. Grayscale, bu gibi ihtimalleri ortadan kaldırmaktadır.

Bir diğer avantaj ise yatırımcılara vergi avantajları sağlar. Tezgâh Üstü (Over-The-Counter) işlem gören bir yatırım aracı olan GBTC, yatırımcıların neredeyse tüm ABD menkul kıymetleriyle aynı şekilde alınıp satılabilir. Örnek olarak, GBTC bir aracı kurum aracılığıyla alınıp satılabilir ve ayrıca IRA’lar veya 401(k)’ler gibi vergi avantajlı hesaplarda da mevcuttur.

GBTC’nin arkasındaki fikir, mümkün olduğu kadar çok insana kripto yatırımı sağlamak olsa da pratikte fonu piyasa fiyatlarından satın almak pek mümkün değildir. Bunun nedeni, Grayscale zengin bir yatırımcı havuzu oluşturup fona nakit vermeye davet ediyor ve bu parayı Bitcoin satın almak için kullanıyor. Ardından, Grayscale fonu halka açık borsalara yerleştirip ve herkesin hisse alıp satmasına izin vermektedir. Bitcoin fiyatı arttığında veya düştüğünde, fon Bitcoin fiyatını takip eder. Bu süreç, akredite yatırımcıların hisselerini yeniden satarak doğrudan bir getiri elde etmeleri anlamına gelir.

Grayscale
Grayscale

Fon, 2013 yılında The Bitcoin Investment Trust olarak çıkış yaptı ve daha sonra, halka açık ticaret için uygun hisseler için FINRA onayı aldı. Böylelikle yatırımcılar, GBTC sembolü altında fonun halka açık hisselerini alıp satma fırsatına sahip oldular. Grayscale Investments, bunu yatırımcının adına kayıtlı hisselere sahip geleneksel bir yatırım aracı olarak adlandırıyor. GBTC’nin kendisi bir ETF olmasa da Grayscale, SPDR Gold Trust gibi popüler emtia yatırım ürünleri üzerinde modellendiğini söylüyor.

Günümüzde birçok Bitcoin ETF’inin reddedilmesinden önce GBTC, yasal boşluktan yararlanarak yatırımcılar için bir seçenek haline geldi.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Mainnet Nedir?

Altcoin’ler Nasıl Değer Kazanır? Altcoin Değerini Belirleyen Faktörler