Grayscale, SEC’e Karşı Açtığı Davayı Kazandı

Hatırlanacağı üzere SEC, Grayscale’ın son Bitcoin ETF başvurusunu, olası bir dolandırıcılığı önlemek için yeterince yapmadığı gerekçesiyle reddetmişti. Ancak birkaç saat içinde sonuçlanan mahkemeyi Grayscale kazandı. Mahkeme, SEC’in Grayscale Bitcoin ETF başvurusunu reddetme kararının “keyfi” olduğunu söyledi.  

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC)’nun, Grayscale Investments’ın geçen yılın Nisan ayından bu yana kamuoyuna açık bir şekilde üzerinde çalıştığı Grayscale Bitcoin Trust’ı (GBTC) bir ETF’ye dönüştürmek için yaptığı başvuruyu 29 Haziran reddetmesiyle dava süreci başlamıştı.

SEC kararında Grayscale spot ETF uygulamasının yatırımcıları “sahte ve manipülatif eylem ve uygulamalardan” korumak için yeterli olmadığını ileri sürmüştü. SEC duyurusunu yaptıktan sonra, Grayscale CEO’su Michael Sonnenshein, Grayscale’nin SEC’e dava açtığını duyurdu.

Mahkeme kayıtlarına göre, ABD Temyiz Mahkemesi, Grayscale’in inceleme dilekçesinin kabul edilmesini ve SEC’in GBTC listeleme başvurusunun reddedilmesi yönündeki kararının iptal edilmesini kararlaştırdı.

Grayscale sosyal medyadan yaptığı açıklamada mahkeme kararı için “Bu, ETF paketinin ek korumaları aracılığıyla Bitcoin’in açığa çıkmasını savunan herkes için ileriye doğru atılmış muazzam bir adımdır.” değerlendirmesinde bulundu.

 

SEC, sonraki adımlarını belirlemek için Grayscale spot Bitcoin ETF’si ile ilgili mahkeme kararını inceliyor. Kazanılan dava ve görünen zafer potansiyel olarak ABD’de bir spot bitcoin ETF’sinin kapısını açıyor. Avukatlar, halkın daha büyük bir kısmının Bitcoin’e yatırım yapmasına olanak sağlayacağını savundu. Açıklamanın ardından $BTC fiyatı %5,5 arttı. Şu anki fiyatı 27.380 dolardan fiyatlanan Bitcoin’in piyasa değeri 534,9 milyar dolar.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

NFT drop

Friend3 Nedir ve Airdrop Etkinliğine Nasıl Katılınır?

Haftanın Takip Edilecek Makroekonomik Gelişmeleri