içinde

Grayscale SEC’e Dava Açıyor!

SEC, Grayscale’ın son Bitcoin ETF başvurusunu, olası bir dolandırıcılığı önlemek için yeterince yapmadığı gerekçesiyle reddetti. 

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Grayscale Investments’ın geçen yılın Nisan ayından bu yana kamuoyuna açık bir şekilde üzerinde çalıştığı Grayscale Bitcoin Trust’ı (GBTC) bir ETF’ye dönüştürmek için yaptığı başvuruyu 29 Haziran Çarşamba günü reddetti.

SEC kararında Grayscale spot ETF uygulamasının yatırımcıları “sahte ve manipülatif eylem ve uygulamalardan” korumak için yeterli olmadığını söyledi.

SEC duyurusunu yaptıktan sonra, Grayscale CEO’su Michael Sonnenshein, Grayscale’nin SEC’e dava açtığını duyurdu.

Grayscale’e göre şirket, Grayscale Bitcoin Trust’ın spot Bitcoin ETF’ye dönüştürülmesini reddetme kararına itiraz etmek için Amerika Birleşik Devletleri Kolumbia Bölgesi Temyiz Mahkemesi’ne (United States Court of Appeals for the District of Columbia) “inceleme için dilekçe” veriyor.

Sonnenshein bir basın açıklamasında şunları söyledi:

SEC’in spot Bitcoin ETF’lerinin ABD pazarına gelmesini engellemeye devam etme kararıyla derinden hayal kırıklığına uğradık ve SEC’le aynı fikirde değiliz.

Sonnenshein, Grayscale’in yatırımcılarını ve “Bitcoin yatırım araçlarının adil düzenlenmesini” savunmak için tüm kaynaklarını kullanmaya devam edeceğini söyledi.

Grayscale, Haziran ayının başında SEC kararına hazırlık olarak aralarında Donald B. Verrilli, Jr., ABD’nin eski Başsavcısı ve hukuk firması Davis Polk & Wardwell’in de bulunduğu bir hukuk danışmanı tuttuğunu duyurmuştu.

$GBTC’yi bir Bitcoin ETF’sine dönüştürme başvurumuza bir yanıt gelmeden önceki son aya girerken ek hukuk danışmanı olarak ABD’nin eski Başsavcısı Donald B. Verrilli, Jr. ile çalışmaya başladık.

Verrilli, Grayscale’in SEC reddine yanıt olarak yaptığı basın açıklamasında ”SEC, benzer yatırım araçlarına tutarlı bir muamele uygulamıyor ve bu nedenle keyfi ve kaprisli bir şekilde, İdari Usul Yasası ve 1934 tarihli Menkul Kıymetler Borsası Yasasını ihlal ediyor” dedi.

2013 yılında kurulan Grayscale, Barry Silbert’in Digital Currency Group’un bir yan kuruluşudur. Şirket, piyasa bilgileri, yatırım ürünleri ve dijital varlıklarla çeşitli işlemler gerçekleştirilmesini sağlar. Piyasaya sürülmesinden bu yana Grayscale, Bitcoin ETF’leri için birkaç başvuruda bulundu.

Geçen Ekim ayında SEC’e gönderilen bir bildiride Grayscale, Bitcoin ETF’lerinin onay yolculuğu hakkında şunları yazdı:

Grayscale, ilk olarak 2016’da bir Bitcoin ETF başvurusunda bulundu ve 2017’nin daha büyük bölümünü SEC ile görüşmelerde geçirdi. Sonunda, başvurumuzu geri çektik çünkü buna inandık. dijital varlıklar için düzenleyici ortam, böyle bir ürünün başarılı bir şekilde piyasaya sürülebileceği noktaya kadar ilerlememişti.

SEC, kripto ortamının Bitcoin ETF’lerine hala hazır olmadığına inanıyor gibi görünüyor.

ETF Nedir?

Borsa işlem fonu (Exchange-Traded Fund – ETF), hisse senetleri veya emtialar gibi menkul kıymetleri bir araya getirerek yatırımcıların varlıklara doğrudan sahip olmadan kamu pazarında hisse satın almalarını sağlar.

Geçen Ekim ayında, SEC sonunda Bitcoin’in gelecekteki fiyatı hakkında spekülasyon yapan türev sözleşmeler sunan bir Bitcoin vadeli ETF’sine izin verse de Bitcoin’in mevcut fiyatına bağlı olacak bir Bitcoin spot ETF’sine hala izin vermedi.

Grayscale’e göre; GBT şu anda yönetim altında 12.9 milyar dolara sahip durumda bulunuyor. Grayscale Bitcoin Trust’taki (GBTC) hisseler, Şubat 2021’den bu yana şirket tarafından tutulan Bitcoin’in net değerinden önemli ölçüde daha az işlem gördü.

Grayscale, spot Bitcoin ETF’si ile Grayscale Bitcoin Trust’ın “indirimini” düzeltmeyi ve yatırım şirketinin daha düşük ücretler almasına izin vererek fona girip çıkmayı kolaylaştırmayı umuyor.

Nisan ayında Grayscale, halktan SEC’e bir Bitcoin ETF’yi savunmasını isteyen geniş bir pazarlama kampanyası başlattı. Kampanya, New York Times, Wall Street Journal ve Washington Post dahil olmak üzere birçok medya kuruluşunda yayınlandı.

Grayscale’den yapılan açıklamaya göre, bu kampanya SEC’e toplam 11.400 başvuru getirdi. Bugünkü karar, yorumlar için son tarihten bir hafta önce geldi ve firmanın ilk kez 2017’nin başında başvurmaya başlamasından bu yana SEC tarafından her ETF başvurusunun reddedildiği Grayscale için en son gelişmeyi temsil ediyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

 

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Trust Wallet 12 Kelime veya Kurtarma İfadesi

Lithium Finance Testnet Rehberi: Testnet’e Bağlanmak