in , ,

Grayscale Raporu Metaverse Furyasını Potansiyel 1 Trilyon Dolarlık İş Fırsatı Olarak Görüyor

Önde gelen bir kriptopara varlık yöneticisi olan Grayscale, gözünü bir iş fırsatı olarak Metaverse dünyasına çevirmiş görünüyor. Birkaç gün önce şirket, bu alanın yakın gelecekte 1 trilyon dolarlık bir iş haline gelebileceğini göz önünde bulundurarak birbirine bağlı sanal dünyanın fizibilitesini ve buradan oluşacak ekonomilerin yatırımcılar için nasıl kârlı bir giriş sağlayabileceğini incelediği bir rapor yayınladı.

Grayscale’in Metaverse Raporu Boğayı İşaret Ediyor

Önde gelen kripto varlık yöneticilerinden biri olan Grayscale, birbirine bağlı alternatif bir sanal dünya konsepti olan metaverse’ün gelecek için 1 trilyon dolarlık bir iş fırsatı olabileceğini belirtti. Bu sonuç, “Metaverse. Web 3.0 Sanal Bulut Ekonomileri” başlıklı bir rapordan çıkarıldı. Şirket tarafından birkaç gün önce yayınlanan rapor, bu alanda yapılacak girişimlerin erken yatırımcılar için sahip olabileceği potansiyeli analiz ediyor.

metaverse

Bu raporda Grayscale, Web 3.0’da pek çok yeniliği başlatacak olan yeni bir paradigmanın başlangıcı olarak metaverse’ü gösteriyor. Metaverse’ün yaratabileceği olasılıklar hakkında şunları belirtiyor:

İnternet’in (Web) gelecekteki durumuna ilişkin bu vizyon, sosyal etkileşimlerimizi, ticari anlaşmalarımızı ve genel olarak internet ekonomisini dönüştürme potansiyeline sahip.

Şirket, bunun için ilk örnek gösterilebilecek pazarlardan birinin oyun endüstrisi olduğunu ve dijital ekonomilerle birlikte bu hareketin başını çektiğini belirtiyor. Decentraland, Axie Infinity ve The Sandbox gibi projelerin gösterdiği gibi, oyunlar bundan daha fazlası olacak.

Ancak, ödeme ağları, merkezi olmayan finans yapıları (De-Fi), NFT’ler, yönetişim (governance) ve kimlik sistemleri de dahil olmak üzere bu dünyalardaki etkileşimleri tamamlayacak metaverse girişimleri için piyasada başka ilginç fırsatlar da var.

Meta’ya Bir Dürtme

Rapor aynı zamanda, daha önce Facebook olan Meta gibi kapalı şirketlerin kendi başlarına oluşturmaya çalıştıkları yinelenen metaverse’ler de bir eleştiri alıyor.

metaverse

Bu kapalı Web 2.0 şirketlerinin, metaverse girişimlerini gerçekten daha zengin hale getirmek için, diğer şirketlerle birlikte çalışarak gelişmek zorunda kalacaklarını belirtiyor. Bu konuda, rapor şunları vurguluyor:

Facebook’un Metaverse emellerinde izleyeceği yolu henüz bilmiyoruz, ancak diğer Web 2.0 şirketleri gibi, üç aylık sonuçları karşılama baskısı karşısında hissedarlar için bu zorlu değişimi yapmaları gerekecek.

Rapor, metaverse dünyaları için büyük bir gelecek olduğunu ve bugün bu konuda yapılan yatırımların pazara giren şirketler için önemli temettüler sağlayabileceğini öne sürüyor.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Ömer Burak Göktaş tarafından yazıldı.

Yıldız Teknik Üniversitesinde 4. sınıf Mekatronik Mühendisliği öğrencisi. 2020'de kripto para piyasalarıyla tanışmasından beri araştırıp inceleyen, özellikle blockchain teknolojisini ve geleceğimize yaratacağı etkiyi anlamaya yoğunlaşmış biri.

Finansal Kurumlardaki Haftalık Gelişmeler | 28.11.2021

Kriptopara

Kriptopara Piyasasında Haftalık Gelişmeler | 28.11.2021