Grayscale Davası SEC Aleyhine Sonuçlandı! BTC 27500 Doları Geçti!

BTC

SEC, Grayscale’ın son Bitcoin ETF başvurusunu, olası bir dolandırıcılığı önlemek için yeterince korumacı olmadığı gerekçesiyle reddetmesinin ardından başlayan ve birkaç saat içinde sonuçlanan mahkeme süreci sonuçlandı. Bu gelişmelerin ardından BTC fiyatı hızlı bir yükseliş yaşadı. 

Çoğu analiste göre olumlu karşılanan bu karar sonrası artan BTC fiyatı “BTC fiyatlarındaki oynaklık, GBTC’nin spot Bitcoin ETF’ye dönüşmesiyle ilgili iyi bir haber olarak geri dönüyor ve piyasalar toparlanıyor.” şeklinde yorumlandı.

Mahkeme kayıtlarına göre, ABD Temyiz Mahkemesi, Grayscale’in inceleme dilekçesinin kabul edilmesini ve SEC’in GBTC listeleme başvurusunun reddedilmesi yönündeki kararının iptal edilmesini kararlaştırdı.

Grayscale sosyal medyadan yaptığı açıklamada mahkeme kararı için “Bu, ETF paketinin ek korumaları aracılığıyla Bitcoin’in açığa çıkmasını savunan herkes için ileriye doğru atılmış muazzam bir adımdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Açıklamanın ardından $BTC fiyatı %5,5 arttı.Son 7 günde ise %6,33 fiyat artışını temsil ediyor. Şu anki fiyatı 27.878 dolardan fiyatlanan Bitcoin’in piyasa değeri 534,9 milyar dolar. Çoğu analiste göre olumlu karşılanan bu karar sonrası artan BTC fiyatı “BTC fiyatlarındaki oynaklık, GBTC’nin spot Bitcoin ETF’ye dönüşmesiyle ilgili iyi bir haber olarak geri dönüyor ve piyasalar toparlanıyor.” şeklinde yorumlandı.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

 

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Haftanın Takip Edilecek Makroekonomik Gelişmeleri

Ripple (XRP), Grayscale’in Zaferi Işığında Önemli SEC Kararını Bekliyor