in

Grayscale, Bitcoin ETF’nin Onaylanmasını İstiyor

Grayscale, spot Bitcoin ETF’nin, onaylanmış Bitcoin vadeli işlem ETF’lerine benzer şekilde ele alınması gerektiğini savunuyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) karşı alınan zaferin ardından Grayscale, düzenleyiciye Bitcoin ETF onayını hızlandırması için çağrıda bulundu.

Geçtiğimiz hafta, üç yargıçtan oluşan bir kurul tarafından temsil edilen Washington Columbia Bölgesi Temyiz Mahkemesi, SEC’nin Grayscale’in Bitcoin ETF başvurusunu açık bir gerekçe sunmadan reddetmekle hata yaptığına karar verdi. Sektör tarafından yakından takip edilen bu karar, Bitcoin’in değerinin kısa süreliğine %7 oranında artmasına neden oldu.

Grayscale’in yasal temsilcisi Davis Polk, 5 Eylül Salı günü SEC’e sunduğu mektupta şu ifadeleri kullandı: “Umarız, şu anda kaynakların en iyi kullanımının SEC için ürünü onaylayan bir emir yayınlaması olduğunu kabul edersiniz.”

Önerilen spot Bitcoin ETF, onaylandığı takdirde yatırımcılara, doğrudan sahiplik gerektirmeden dünyanın önde gelen kripto para birimine erişim olanağı sağlayacak. SEC, yatırımcıları piyasa manipülasyonuna karşı korumaya yönelik endişeleri gerekçe göstererek tüm spot Bitcoin ETF tekliflerini tutarlı bir şekilde reddetti. Ancak Grayscale, spot ETF’nin Bitcoin vadeli işlemlerinin çoğunluğunun işlem gördüğü Chicago Ticaret Borsası tarafından sağlanan piyasa gözetimine dayanan onaylı Bitcoin vadeli işlem ETF’leriyle aynı çerçeve altında tatmin edici görülmesi gerektiğini ileri sürdü.

Temyiz mahkemesi, SEC’nin Grayscale’in başvurusunu reddetmesini, iki ürün arasındaki önemli farklılıkları açıklayamadığı için keyfi buldu. Davis Polk şunu vurguladı: “İki tür ürünü farkılılaştırmaya yönelik başka bir neden sunulabilseydi, bunun şimdiye kadar ortaya çıkacağından eminiz.”

Kaynak: https://www.bsc.news/post/grayscale-urges-swift-approval-for-bitcoin-etf-after-court-win

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Kripto

Glassnode Haftalık Raporu Bize Neler Anlatıyor?

Kripto Para Piyasasında Günün Öne Çıkan Gelişmeleri