in , ,

Gram Altın Son 6 Ayın En Düşük Seviyelerinde Seyrediyor

Gram altın, yeni güne değer kazancıyla başlamasının ardından 0,7 üzerinde 437,6 liradan işlem görüyor. Altın, FED’in para politikasında değişikliğe gitmemesinden sonra doların güçlenmesiyle birlikte düşüş yaşarken son yıllardaki en kötü Ocak ayı performansını gösteriyor. Gümüş fiyatları ise Reddit’te örgütlenen küçük yatırımcılardan sonra perşembe akşamı sert bir yükseliş kaydetti. Gram altın tarafında ise son 6 ayın en düşük seviyelerini gözlemliyoruz.

FED, çarşamba günü yapılan toplantıda faiz kararını açıkladı. Banka, gecelik faiz oranını yüzde 0 ile 0,25 arasında bırakma kararı aldı. FED Başkanı Jerome Powell ise yaptığı açıklamada salgına dikkat çekerek şu sözleri sarf etti:

“Para politikası salgın bitene kadar ekonomiyi desteklemeye devam edecek. Bazı gelişmeler 2021 yılının sonunda güçlü görünüm sinyali veriyor. Genişleyici politika, hedeflerimizi gerçekleştirene kadar devam edecek. İstihdam ve enflasyon hedeflerine ulaşmak için daha çok yolumuz var. Kayda değer gelişme görmek biraz daha zaman alacak.”

Ons altın tarafında yeni yıla kötü bir başlangıçla bu ay hemen hemen %3 değer kaybederek 9 yıl aradan sonra kötü Ocak ayını geçirmiş oldu. FED toplantısı sonrasında dolar güçlenirken ABD Hazine tahvillerinin faiziyle yükselişe geçti. Bugün ise dolar %0.18’lik bir düşüş seyri izliyor.

Gram Altın ve Gümüş Fiyatında Son Durumlar

Bu yazının kaleme alındığı an itibariyle USD/TRY paritesi bazında 1 dolar 7.33 TL’den işlem görüyor. Gram altın ise perşembe günü sert bir şekilde 441 TL seviyesine kadar yükseldikten sonra sert düşerek 434 TL seviyelerine kadar tekrar gerileme yapmıştı. Gram altın fiyatı ise bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 437,6 TL seviyesinden işlem görüyor.

Gümüş ve Altın

Gümüş fiyatları hafta boyunca aşağı yönlü bir seyir halindeyken perşembe günü Reddit yatırımcılarının Gamestop’tan sonra gümüşe yönelmesiyle birlikte yüzde 7 civarında yükseldi. WSB subreddit, bu hafta GameStop’daki baskının liderliğini sırtladı. Analistler gümüşte benzer bir şeyin olmasına şaşırmıyorlar. Gümüşün iyi temelleri ve çok destekleyici bir makro ortamı var. Gümüşün arkasındaki temeller oldukça sağlam. Kıymetli metal, piyasada yıllarca geride kaldıktan sonra 2021 yılında diğer değerli metallerden daha iyi performans gösteren varlık olabilir.

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Gamespot, Robinhood, Reddit, Dogecoin Ve Elon Musk: Z Kuşağında Neler Oluyor?

Polkastarter IDO Katılımı Nasıl Yapılır?