in ,

Google, Blockchain Departmanını Başlattı

Google, Bitcoin

Yazılım devi Google, Google Labs grubu içinde blockchain tabanlı, yeni bir departman kurduğunu duyurdu. Bu departman, diğer dağıtık bilgi işlem ve veri depolama teknolojileriyle ilgilenecek. Şirket, herhangi bir kriptopara birimiyle doğrudan ilişki kurmazken; Google’ın ticaret başkanı Bill Ready, 19 Ocak’ta bu alana çok dikkat ettiklerini belirtti.

Google Blockchain’e Geçiyor

Dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden biri olan Google, Google Labs grubunun yeni bir parçası olarak bir blockchain departmanı başlattığını duyurdu. Yeni başlatılan bu blockchain bölümü, Google’ın teknik işlerden sorumlu başkan yardımcısı Shivakumar Venkataraman tarafından yönetilecek. Bloomberg tarafından ulaşılan bir e-postaya göre; yeni departman, “blockchain ve diğer yeni nesil dağıtık bilgi işlem ve veri depolama teknolojileri” üzerine odaklanacak.

Google, daha önceden belirli blockchain projelerinde yer almış olsa da konu herhangi bir kriptopara birimi ile ilişkilendirilme olduğunda temkinli ilerledi. Yeni blockchain bölümü, Google Labs grubu ana adı altına merkeziyetsiz teknoloji deneylerine odaklanacak. Labs; tüm AR, VR çalışmalarını ve teknoloji alanındaki diğer potansiyel projeleri kategorize eden, deneysel bir bölümdür. Ayrıca; yeni Google Labs grubu, Area 120 adlı projeler için kurum içi bir inkübatör içerir.

Google tarafından gelen bu gelişme, bazı analistler tarafından Meta (eski adıyla Facebook) gibi diğer şirketlerin, piyasalardaki yeni gelişmelerin çoğunu iş modellerine dahil etmek için nasıl çalıştığına yönelik bir yanıt olarak görülüyor.

Google, Artık Kriptoya Daha Yakın Konumda Bulunuyor

Kripto konusunda oldukça hassas bir tutumu olan şirket; çok önceden ICO’lar, kripto borsaları, kriptopara cüzdanları ve kriptopara alım satım tavsiyeleri de dahil olmak üzere kriptopara içeren tüm reklamları platformda yasaklamıştı.

Google, o zamandan beri kullanıcıların dijital kartlarda kriptopara saklamasına izin vermek için Coinbase ve Bitpay kriptopara borsaları ile yeni ortaklıklar kurdu. Bununla birlikte; şirket, hala herhangi bir kriptopara işlemini kabul etmiyor. Ayrıca; şirket, geçen yıl kullanıcıların Google Pay platformunda kartlarını kullanarak kriptopara harcamalarını sağlamak için dijital bir platform olan Bakkt ile bir ortaklık imzalamıştı.

Google’ın ticaret bölümünün başkanı Bill Ready, şirketin kriptopara birimleri ve olası kullanımları konusundaki vizyonu hakkında şunları söyledi:

Kripto, çok dikkatli olduğumuz bir konudur. Bu konudaki kullanıcı ve satıcı talebi gelişim gösterdiği sürece biz de onunla birlikte gelişeceğiz.

Ayrıca; şirket geçtiğimiz günlerde kriptopara birimleri de dahil olmak üzere platformuna yeni hizmetleri dahil etmek için eski bir Paypal yöneticisi olan Arnold Goldberg’in işe alım haberini paylaşmıştı.

Kaynak: news.bitcoin.com

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Kore Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) Testi

Eski Güç Santrali Kripto Madenciliği Üssü Olacak