in

Goldman Sachs: Tezgah Üstü Kripto Ticareti Yapan İlk Wall Street Bankası

Goldman Sachs ve Galaxy Digital kripto OTC işlemi gerçekleştiriyor.

Pazartesi günü çok uluslu yatırım bankası Goldman Sachs ve kripto para yatırım şirketi Galaxy Digital, tezgâh üstü (OTC) kripto işlemi gerçekleştirdiklerini açıkladı. Her iki kuruluş da yapılan transferi, “Büyük bir ABD bankası tarafından türünün ilk örneği bir işlem.” olarak nitelendiriyor. 

Tezgâh üstü (OTC), herhangi bir varlığın merkezi bir borsa yerine dealer-broker ağı üzerinden alınıp satıldığı süreci ifade eder. Opsiyon ticareti, kripto para birimine yatırım yapmanın son derece popüler bir şeklidir. Yatırımcılar dijital varlıkları alıp satmak yerine, varlıkların olası fiyatlarına yönelik sözleşmeleri alıp satarlar.

Goldman Sachs, ABD’deki kripto para endüstrisinde yer alan en büyük geleneksel finans kurumlarından biri olmakla birlikte piyasa değerine göre en büyük ikinci stablecoin olan USD Coin’i (USDC) işleten blockchain teknoloji firması Circle’ı desteklemesiyle tanınıyor. Goldman Sachs geçen yıl, Bitcoin ve Ethereum türevleri için ilk ticaret hizmetlerini başlatarak kripto endüstrisine tarihi bir adım attı.

Galaxy Digital, milyarder Mike Novogratz tarafından yönetilen New York merkezli bir kripto para yatırım şirketidir. Galaxy Digital, geçen yıl başlatılan Bitcoin vadeli işlem masası için likidite sağlayıcısı olarak Goldman Sachs ile bir ortaklığı sahip. Diğer taraftan Galaxy kurucusu ve CEO’su Michael Novogratz, şirketinin web sitesinde yer alan bir biyografisine göre Goldman’da 11 yıl çalıştı. 

OTC anlaşmasının ardından, Goldman Sachs Asya Pasific Dijital Varlık Başkanı Max Minton, “Galaxy ile ilk nakit ödemeli kripto para birimi opsiyon ticaretimizi gerçekleştirdiğimiz için mutluyuz.” yorumunda bulundu. 

Esasen, Goldman Sachs teslim edilemeyen bir Bitcoin seçeneği (NDO) biçiminde ilk OTC kripto işlemini gerçekleştirdi. Bir OTC Bitcoin NDO, temel olarak, Goldman Sachs’ın, dijital varlığın kendisini satın almak yerine, Bitcoin’in gelecekteki fiyatı üzerine ihtimal satın aldığı anlamına geliyor. 

Goldman Sachs ve Galaxy duyurularında, devam eden ortaklığa yönelik daha ayrıntılı bilgiye yer verdi. Galaxy, OTC anlaşmasının “bankanın kripto yeteneklerini derinleştirmek için yapılan ortaklığının devamı” olduğunu belirtiyor. 

Staking, cüzdan, bitcoin

Goldman Sachs’ın kripto dünyasına olan ilgisi yıllar içinde değişti. 2018’de bir kripto ticaret masası için planlarını duyurdu, ancak daha sonra bu fikri rafa kaldırdı. Geçen yıl, masayı açtı. Geçtiğimiz ocak ayında eski Goldman Sachs CEO’su Lloyd Blankfein, kripto para birimlerine yönelik kendi bakış açısının gelişmekte olduğunu söyledi. Blankfein’in yorumundan çok kısa bir süre sonra Goldman Sachs’ın analistleri, Bitcoin’in (BTC) Federal Rezerv’in faiz oranı artışlarına duyarlı olduğu konusunda uyardı.

Goldman yöneticisi Max Minton, Galaxy ile yapılan OTC kripto anlaşmasının bir kilometre taşı olduğunu belirtirken, bu adım dijital varlık yeteneklerimizde ve ve varlık sınıfının daha geniş kapsamlı evriminde önemli bir gelişmedir yorumunda bulundu. 

Galaxy’nin kurucusu Mike Novogratz, kripto ekonomisine sıkı bir şekilde inanırken, “Bitcoin, ekonominin gerçekten kötü idare edildiği ülkelerdeki insanlar için bir yaşam çizgisidir.” açıklamasında bulundu. Diğer taraftan Galaxy Digital’in Eş Başkanı Damien Vanderwilt, Goldman Sachs ile yapılan işlemin yeni kapılar açacağını düşünüyor. Vanderwilt yaptığı açıklamada, “İşlemin, OTC’yi dijital varlıkların ticareti için bir kanal olarak düşünen diğer bankalara kapı açmasını bekliyoruz. Goldman’ın bize olan güveni, Galaxy’nin uzmanlığının ve kriptonun kendisini beşinci varlık sınıfı olarak sağlamlaştırmasıyla, kurumların gelişen taleplerini karşılama becerisin artırdığının bir kanıtıdır.” dedi. 

Kriptoparalar ve blockchain hakkında; her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

TrustFi Hunter

TrustFi Global Hunter Programını Duyurdu

CheersLand’in Yaklaşan Sugar Kingdom Private Sale Duyurusu