in , ,

Goldman Sachs: Kripto’daki Düşüşün Ekonomiye Etkisi Çok Az

Goldman Sachs

ABD ekonomisinin son dönemde enflasyonun artması ve büyümenin yavaşlaması ile bağlantılı olarak durgunluk yaşadığı biliniyor. Diğer yandan ABD hanehalkının küresel kripto piyasasının büyük bir kısmına sahip olması, kriptoya yatırım yapan çoğu kişiyi endişelendirdi. Ancak Wall Street bankacılık devi Goldman Sachs konu hakkında kripto piyasasındaki dalgalanmaların ABD ekonomisi üzerinde çok az etkisi olacağını öngördüğünü açıkladı.

Goldman Sachs ekonomistleri, geçen yıl ki verilere göre toplam ABD hanehalkı net değerinin 150 trilyon dolar olduğunu açıkladı. Bununla birlikte, kripto piyasası geçen yıl içerisinde 1 trilyon dolar değer kaybetti.

Goldman Sachs ekonomistleri verileri de göz önüne alarak şu ifadeleri kullandı:

“Kripto para birimi fiyatlarındaki düşüşlerin toplam harcama üzerindeki etkisinin çok küçük olmasını bekliyoruz ”

Son piyasa düzeltmeleri sonrasında  ABD hisse senedi 7 trilyon dolardan fazla erozyona uğradı. Ekonomistler, hisse senedi ve kripto piyasasındaki bu satışın daha geniş ekonomi üzerinde nasıl bir etkisi olabileceğini inceliyorlar.

Bloomberg, hisse senetlerinde kaybedilen her doların harcamalarda 3 sentlik bir azalmaya yol açtığını gösteren veriler paylaştı. Goldman Sachs’ın araştırmasına göre, hisse senetleri 2021 yılı sonu itibarıyla ABD’deki toplam hanehalkı net değerinin %33’ünü oluştururken kripto sadece %0,3’ünü oluşturuyor.

Goldman Sachs ekonomistleri, “Hisse senedi fiyatlarındaki dalgalanmalar hanehalkı net değerindeki değişikliklerin ana itici gücüdür, kripto para birimleri ise ikinci derecede etkili oluyor.” dedi.

Kaynak: CoinPage

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Lithium Finance Projesi CEO’su Kelvin Lam ile AMA Etkinliği

Bitcoin

Bitcoin (BTC)’de Ayı Piyasası Derinleşebilir