Goldman Sachs: Ethereum, Bitcoin’i Geçme Potansiyeline Sahip

Ethereum önümüzdeki yıllarda baskın dijital değer deposu olarak Bitcoin varlığını sollayabilir.

Ethereum

Dünyanın en büyük ikinci kripto varlığı olan Ethereum (ETH), önde gelen Amerikan yatırım bankalarından biri olan Goldman Sachs’tan tam destek aldı.

New York merkezli yatırım bankası Salı günkü bir araştırma notunda, Ethereum‘un artan popülaritesinin, onu en değerli kripto varlık olarak Bitcoin’i sollamak için en büyük rakip haline getirdiğini belirtti. Goldman Sachs’ın en son araştırma notuna atıfta bulunan Business Insider tarafından yayınlanan bir rapora göre, Ethereum önümüzdeki yıllarda baskın dijital değer deposu olarak Bitcoin’i geçebilir. Ancak Goldman Sachs, Ethereum, Bitcoin, Binance Coin ve Cardano gibi farklı kripto varlıkları arasındaki artan rekabetin önemli bir risk faktörü olduğuna inanıyor.

“ETH şu anda en yüksek gerçek kullanım potansiyeline sahip kripto varlığa benziyor, çünkü Ethereum, akıllı sözleşme uygulamaları için en popüler geliştirme platformudur. Goldman Sachs araştırma notunda bahsettiği kripto varlıkları arasındaki rekabet, bu aşamada güvenli liman varlıkları olmalarını engelleyen bir başka risk faktörü. Fiyat hareketi açısından, Ethereum son 7 gün içinde önemli kazançlar gördü. ETH fiyatı geçen hafta içinde %13’ten fazla yükseliş kaydetti ve en iyi 5 dijital varlık arasında en yüksek yüzdelik kazanca sahip oldu. ETH şu anda 275 milyar doların üzerinde bir piyasa değerine ve yaklaşık %19’luk bir piyasa hakimiyetine sahip.

Ethereum

Altının Ethereum ve Bitcoin İle Rekabeti

Goldman Sachs, Ethereum ve Bitcoin gibi kripto varlıklarının popülaritesindeki son artışa rağmen, ikisinin de yakın zamanda altını geçemeyeceğini belirtti. Banka, dijital para birimlerinin riskli yapısını vurguladı. Araştırma notunda Goldman Sachs şunları ifade etti:

“Altın, hisse senetleri ve döngüsel emtialar gibi diğer riskli varlıklarla rekabet ettiği gibi kripto varlıklarıyla da rekabet ediyor. Altını savunma amaçlı bir enflasyon koruması ve kriptoyu riske açık bir enflasyon koruması olarak görüyoruz. ETH’nin ağ yükseltmesi olan Ethereum 2.0, şu anda toplam değeri yaklaşık 15 milyar dolar olan 6 milyondan fazla stake edilmiş ETH’ye sahip.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da hem "co-founder hem de chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Elon Musk

Elon Musk 50bin Dolar Değerindeki Bu Prefabrik Evde mi Yaşıyor?

Binance

Binance CEO’su CZ Regülasyonlara Yeşil Işık Yaktı