in , ,

Goldman Sachs DeFi ETF’lerine Hazırlık Yapıyor

Goldman Sachs varlık yönetimi, güvenlik, portföy yönetimi gibi finansal hizmetleri müşterilerine sunan büyük bir yatırım bankasıdır. Şimdilerde ise bu yatırım bankası DeFi ve Ethereum’a odaklanmış durumda.

SEC’ye göre firma halka açık DeFi ETF’lerine başvuruyor. ETF’ler çeşitli yatırımları, hisse senetlerini, emtiaları, bonoları ve bunların varyasyonlarını bulunduran fon olarak biliniyor. Goldman Sachs’ın uyguladığı fon ise “Goldman Sachs Blockchain Equity ETF ve DeFi Alanında Yenlik Yapıyor” olarak duyuruldu.

Goldman Sachs’ın yaptığı bu yenilik kripto ETF’lerinden daha geleneksel olmasıyla göze çarpıyor. Böylece yatırımcılarını blockchain teknolojisi ile uyumlu dijital finansın etkileriyle buluşturmayı amaçlıyor. Bununla beraber henüz firmadan sağlanan bilgiler yeterli değil. Yatırımcılar tam olarak neyle karşılaşacağını bilmiyor. Bilinen ise Goldman Sachs’ın şirket hisselerine bağlı olduğu.

Goldman Sachs DeFi Tanımında Bir Karışıklık Var Gibi

Goldman Sachs’ın DeFi tanımında bir tür karışıklık var gibi görünüyor. DeFi fonları listesine baktığımızda bunlar yalnızca eski şirketleri içeriyor. Bununla beraber bu şirketler henüz blockchain veya DeFi organizasyonuna sahip değiller.

Nokia, Facebook ve Alphabet listede ilk üçte yer alıyor. Ödeme şirketleri olan Visa, Mastercard ve Paypal da takip edilen hisse senetleri içerisinde yer alıyor. Öte yandan teknoloji şirketleri Microsoft, Intel ve IBM başlıca şirketler olarak bulunuyor.

Bu ayın başlarında Goldman Sachs yetkilileri Ethereum’un Bitcoin’i geride bırakacağına dair fikirlerini belirtmişlerdi. Firma Ethereum’un değer deposu olacağı yönündeki fikri benimsiyor. Ayrıca firma gelecekteki kazançlarını hedeflerken DeFi’ya yönelmiş durumda. Sonuç olarak kurumlar DeFi’ya ilgi duymaya devam ediyor. Gelecekteki Pazar olacağı inancı kurumsallar arasında yaygınlaşıyor.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Coinbase Commerce DOGE ile Ödemeleri Kabul Etmeye Başladı

FED

FED Toplantısı Sonrası Piyasalardaki Genel Görünüm